Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Wszyscy uczniowie klas I-VI po raz ostatni spotkali się na sali gimnastycznej w budynku starej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili na burmistrz, przewodniczący i sekretarz Miasta i Gminy Kosów Lacki oraz, jak zwykle, wielu rodziców. Na początku uroczystości podsumowano miniony rok szkolny. Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor Grażyny Niemierka dyplomy wzorowego ucznia i świadectwa z wyróżnieniem. Ważnym wydarzeniem tego dnia było też pożegnanie pani Elżbiety Piwko, która postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę. Nie zabrakło więc pięknych wierszy, życzeń, kwiatów ofiarowanych przez dzieci, nauczycieli, rodziców i władze.We wtorek 20 czerwca w naszej szkole odbył się po raz kolejny Pokaz Talentów. Jak co roku nie brakowało uzdolnionych dzieci. Najwięcej było popisów wokalnych i tanecznych oraz recytatorskich. Mogliśmy obejrzeć niezwykłe cuda z papieru, nie zabrakło również dobrego humoru i prezentacji zręcznościowych. W naszej szkole mamy też utalentowanych instrumentalistów, osoby wykonujące wspaniałe prace plastyczne, w tym z plasteliny, a także konstruktorów, którzy tworzą niezwykłe budowle z klocków Lego. Wielką furorę zrobiły także ruchome roboty wykonane przez jednego z uczniów. Nie sposób wymienić wszystkich uczestników, ponieważ w pokazie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów a to i tak jeszcze z pewnością nie wszyscy uczniowie, którzy mają się czym pochwalić. "Każdy z Was ma jakiś talent, może jeszcze nie odkryty wcale. Zdolności więc swoje szlifujcie, wytrwale nad nimi pracujcie. A za rok znów sprawcie nam wiele radości pokazując swoje umiejętności!
                                                                                                            Irena RytelWraz z końcem drugiego semestru zakończył się innowacyjny projekt czytelniczy READ ON, polegający na czytaniu książek w języku angielskim. Zwyciężczynią towarzyszącemu projektowi konkursu w naszej szkole została uczennica kl.VIA Kinga Godlewska, która przeczytała rekordową ilość - 70 książek, czyli całą biblioteczkę! Kinga wykonała też największą liczbę najciekawszych zadań związanych z przeczytaną przez nią literaturą i prezentujących zdobytą przez nią wiedzę. Cały zestaw 70-ciu dostępnych książek udało się przeczytać jeszcze jednej uczennicy, również z kl.VIA, Ewelinie Laskowieckiej. Brawa należą się także Ewie Kucharek, która przeczytała 54 książki, co jak na uczennicę klasy czwartej jest olbrzymim osiągnięciem. W grupie osób, które przeczytały znaczącą liczbę książek i wykonały wiele ciekawych prac znaleźli się także: Julia Stepnowska, Paweł Bartczuk, Sandra Drabanek, Olga Poniatowska, Mateusz Dybowski, Jakub Rytel
i Monika Krajewska. Wszystkim wymienionym osobom gratulujemy osiągnięć, zaś wszystkich chętnych do kolejnych przygód z książką oraz wzbogacania wiedzy
w j.angielskim zapraszamy do czytania w kolejnym roku szkolnym!
                                                                        Opiekun projektu: Irena RytelW piątek 9 czerwca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy
w naszej szkole Dzień Szalonych Fryzur i Nietypowych Okularów. Niektórzy patrzyli w tym dniu na świat przez różowe okulary, inni mieli wiatr we włosach,
a niektórzy jedno i drugie! Uczniowie (oraz nauczyciele) mieli okazję popisać się kreatywnością i zaprezentować odmienną fryzurę i niecodzienne okulary.
To kolejny dowód, że w naszej szkole jest wesoło a ciekawe pomysły są zawsze
w cenie!"W środę 7 czerwca uczniowie klasy pierwszej byli na wycieczce w firmie Pana Skłodowskiego na ul. Młynarskiej w Kosowie Lackim. Zostali zaproszeni na poczęstunek z okazji Dnia Dziecka. Hot-dog to chyba ulubione danie dzieci, gdyż smakował wszystkim. Do picia otrzymali soczki o różnych smakach. Nie zabrakło również deseru, po konkretnym posiłku były lody.


Dzień Dziecka

1 czerwca obchodziliśmy najważniejsze święto – Dzień Dziecka. Tego dnia mieliśmy dzień wolny od zajęć edukacyjnych. W godzinach popołudniowych przyszliśmy do szkoły na zabawę. Można było obejrzeć występ zespołu TEMPO, pobawić się na placu zabaw. Chłopcy rozegrali mecz w piłkę nożną. Ale najważniejszym punktem była dyskoteka. Bawił nas DJ Sebastian, a do tańca najbardziej angażowała nas pani Małgosia. Dzięki rodzicom mieliśmy zapewniony posiłek, za co im bardzo dziękujemy.


Wycieczki

Koniec maja obfitował w naszej szkole w wycieczki po naszym pięknym kraju. Najpierw wyjechali uczniowie z kl. IV a i V a do Serpelic. Tu uczniowie wzięli udział w zajęciach rekreacyjno - survivalowych. Każdy uczestnik musiał zaliczyć między innymi: wspinaczkę po ściance, strzelanie z karabinu, posługiwanie się GPS- em w trakcie gier terenowych i czytanie mapy. Dzieci zapoznały się
z różnymi metodami rozpalania ognia. Wyjazd zakończył się bardzo fajnymi grami integracyjnymi, wymagającymi nie lada sprytu i dobrej koordynacji zespołowej. Wycieczka miała też charakter poznawczy, zwiedziliśmy Pałac w Korczewie, Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej i Stadninę Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Było Super!!!


Wycieczka różnymi środkami lokomocji takimi jak: lot samolotem, jazda pociągiem Inter City, pływanie statkiem i przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej to już w naszej szkole tradycja. Dzięki p. Małgorzacie Gąsiorowskiej uczniowie klasy VI b, tak jak w poprzednich latach ich starsi koledzy, wyjechali do Wrocławia. Tu atrakcji nie brakowało. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto, Uniwersytet Wrocławski, Zoo - a w nim przepiękne Afrikarium, zobaczyli największy obraz w Polsce- Panoramę Racławicką i wjechali na najwyższy punkt widokowy w kraju – Sky Tower. Zgodnie z tradycją uczniowie poszukiwali wrocławskich krasnali i znaleźli ich około 50. Nocleg w Hostelu Wratislavia też był wyjątkowy.


The Ugly Duckling

      Kółko teatralne Wesoła Gromadka, działające w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, we wtorek 30 maja 2017 roku zaprezentowało przedstawienie, inaugurujące obchody Dnia Dziecka, zatytułowane „The Ugly Duckling”.
      Prezentowana sztuka była owocem prowadzonej, od kilku miesięcy, innowacji pedagogicznej pt.: „Z angielskim za pan brat – The Ugly Duckling”. Cele jakie przyświecały innowacji to przede wszystkim: zachęcenie dzieci do nauki języków obcych, promocja czytelnictwa, w oparciu o pięknie ilustrowane książeczki, jako motywacja do poznawania świata języka angielskiego oraz rozwijanie nawyku czytania dla przyjemności.
      Na widowni, wśród zaproszonych gości znalazły się Panie Dyrektorki Szkoły Podstawowej i Gminnego Przedszkola w Kosowie Lackim, nauczyciele
i pracownicy obydwu placówek, jak również dzieci z klas I-III i przedszkola.
      Członkowie kółka teatralnego, uczniowie klas III, bardzo chętnie i z niezwykle dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację przedsięwzięcia. Praca uczniów na scenie stanowiła dla nich dużą atrakcję, pobudzając wyobraźnię i przyczyniając się do integracji grupy.
      W przedstawieniu o perypetiach Brzydkiego Kaczątka opowiadał sam Andersen. Narracja prowadzona była dwujęzycznie, natomiast dialogi kontynuowano tylko języku angielskim. Muzyka odzwierciedlała przeżycia, jakich doświadczyło Brzydkie Kaczątko podczas różnych pór roku. Były chwile smutku, grozy, ale i szczęścia, kiedy główny bohater odnalazł rodzinę. W programie znalazł się także taniec łabędzi. Dzieci śpiewały piosenki zarówno w języku polskim, jak
i angielskim, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Występ młodych artystów spotkał się z niesłychanie ciepłym przyjęciem. Widownia bardzo żywo i spontanicznie reagowała na prezentowane treści przedstawienia. Niezwykle barwne stroje
i dekoracja dopełniły całości.
      Opieką merytoryczną i organizację przedstawienia odpowiedzialne były Krystyna Górska, Irena Rytel, Agnieszka Steć, Barbara Mazurczak i Agnieszka Winnicka.
      Sztuka „The Ugly Duckling” uczy okazywania akceptacji i empatii, które powinny być istotnym aspektem w życiu codziennym każdego człowieka. Wspomaga również kształtowanie wrażliwości młodych ludzi na potrzeby otaczającego ich świata, dlatego też przedstawienie zwieńczone zostało morałem: „Nie uroda najważniejsza, posłuchajcie dzieci drogie, ale ważne dobre serce, by mieć piękna dużo w sobie”.
                                                                                                Krystyna Górska29 maja uczniowie klas trzecich i pierwszej wraz z wychowawcami byli na super wycieczce w Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach. Atrakcje na Farmie Iluzji są niesamowite i jest ich bardzo dużo. Dzieci miały możliwość doświadczyć wielu strasznych i jednocześnie wesołych przygód. Najciekawsze z nich to: latająca chata tajemnic, tunel zapomnienia, labirynt luster, zakręcony domek, bajkowy pałac cieni. Magia lewitującego kranu i głowa na talerzu wzbudziły ogromne zainteresowanie. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcji chemii na wesoło. Przez 2 godziny jeździli na karuzeli, pociągu, statkach, skakali na dmuchanych zabawkach. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.


Wycieczka Trójmiasto –Kaszuby

W ramach realizacji założeń programowych „Poznaj swój kraj”każdego roku organizowane są wycieczki po Polsce.
W dniach 23-26 maja 2017r członkowie Koła Regionalnego wraz z opiekunkami wyruszyli na czterodniową wyprawę do Trójmiasta i na Kaszuby.
W programie wyjazdu były:
1.Gdańsk – wizyta w Centrum Nauki „Hewelianum”, Stocznia Gdańska, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, Główne Miasto, Pomnik Neptuna, Kościół Mariacki, rejs statkiem na Westerplatte)
2.Gdynia (Kamienna Góra – punkt widokowy, Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Muzyczny, wizyta w Akwarium Gdyńskim, zwiedzanie żaglowca Dar Pomorza), Sopot ( spacer Monciakiem, pobyt na molo).
3.Kaszuby (zwiedzanie Kolegiaty Kartuskiej i Muzeum Kaszubskiego, zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, pobyt w CEiPR w Szymbarku, wejście na Wieżycę),
4. Malbork (zwiedzanie Muzeum Zamkowego) oraz Stębark (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)
Dzień I - Gdańsk
Centrum Hewelianum - w odrestaurowanych obiektach pofortecznych zwiedzaliśmy ekspozycje: fizyczno-astronomiczną wystawę interaktywną „Energia, Niebo i Słońce” oraz geograficzną „Dookoła Świata”.
Stocznia Gdańska
Europejskie Centrum Solidarności
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Pomnik astronoma Jana Heweliusza

Kościół Mariacki–świątynia jest największym ceglanym kościół świata, o wymiarach 105 m długości na 66 m szerokości.Potężna wieża dzwonna ma 82 m wysokości i do dziś góruje nad gdańską Starówką. W dawnych czasach wieża ta organizowała życie miasta: wydzwaniano z niej południe, obserwowano bramy miejskie i kierowano ruchem w porcie
Przy słynnej fontannie Neptuna
Witamy Bałtyk!!!
Dzień II - Gdynia
Zwiedzanie żaglowca „Dar Pomorza”
Gdyńskie Centrum Filmowe i Teatr Muzyczny
Spacer Monciakiem–Krzywy Dom
Na sopockim molo - najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Część spacerowa ma 511,5 m długości.

Dzień III - Kaszuby
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach– kościół klasztorny kartuzów; oryginalny dach w kształcie trumny. W jedynym w Polsce zachowało się zdobienie ścian złoconym

Zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach
Zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Dzień IV – W drodze do domu

Muzeum Zamkowe w Malborku - mieści się w historycznym zamku krzyżackim w dawnej stolicy państwa zakonnego, wMalborku.

WYCIECZKA DO BAŁTOWA

Dnia 26 maja uczniowie klas IIa, IIb i IIc wraz z nauczycielami wyruszyły na jednodniową wycieczkę do PARKU JURAJSKIEGO w BAŁTOWIE. Choć podróż trwała długo (ok. 4 godz.) okazało się, że było warto. Po szczęśliwym dojechaniu do celu, wszystkich wycieczkowiczów powitał pan przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Rozmiary, dbałość o szczegóły z jaką przygotowane zostały dinozaury oraz sposób pokazania ich w otoczeniu zachwyciły słuchających. Następnie udaliśmy się do Prehistorycznego Oceanarium. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko”
z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Wrażenie, że są bardzo blisko wywołało u nielicznych strach, jednak większość uczniów była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Uczniowei odbyli przejażdżkę amerykańskim autobusem (school -busem) pomiędzy zwierzętami współcześnie żyjącymi (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie – tzw. Safari. Z kolei w Muzeum Jurajskim dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów zęby rekinów, koralowce i głowonogi. Elementy grozy przeżyliśmy podczas seansu w Kinie 5D. Oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogli doznawać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. Te efekty pozwoliły oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Po emocjach w kinie wszyscy z wielkim apetytem zajadali zamówiony, smaczny obiad. Świetną metodą utrwalenia zdobytej wiedzy były warsztaty plastyczno – paleontologiczne zakończone wręczeniem wszystkim uczestnikom certyfikatów. Wykonane podczas zajęć prace, dzieci zabrały do domu. No i jeszcze plac zabaw! To dopiero była uciecha! Zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki, karuzele…Na zakończenie wizyty w Bałtowie dzieci zakupiły pamiątki. Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni, choć jednak troszkę zmęczeni. Mamy jednak nadzieję, że dla dzieci była to niezapomniana przygoda.

                                                                                                Barbara Masłowska


XXXIV Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego

18. maja 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kosowie Lackim odbyły się eliminacje XXXIV Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego dla uczniów szkół podstawowych.

Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy eliminacji szkolnych w kategorii klas IV - VI: Katarzyna Zych, Dobromiła Latos, Karolina Grabowska, Hanna Winnicka- uczennice z kl.V b Iga Stefańczuk , Magdalena Zakrzewska z klasy IV b, Rafał Maleszewski z kl. VI b oraz Mateusz Dybowski uczeń klasy VI a.

W eliminacjach gminnych I miejsce zdobył Mateusz Dybowski –ucz. kl. VI a, II miejsce - Iga Stefańczuk – ucz. kl. IV b, III miejsce – Magdalena Zakrzewska- ucz. kl. IV b. Wyróżnienie otrzymali : Rafał Maleszewski z kl. VI b oraz Hanna Winnicka z kl. V b.

Laureaci eliminacji gminnych reprezentowali naszą szkołę 31. maja 2017r.w Bibliotece Miejskiej

w Sokołowie Podlaskim. W gronie laureatów konkursu znalazła się nasza uczennica, Iga Stefańczuk z kl. IV b , która zajęła II miejsce w powiecie sokołowskim i wzięła udział w XXXIV Finale Konkursu w MOK w Siedlcach w dniu 13. czerwca 2017r.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach recytatorskich.


226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VIb, pod kierunkiem pani Małgorzaty Gąsiorowskiej i pani Barbary Mazurczak zaprezentowali program słowno-muzyczny upamiętniający to wielkie, narodowe wydarzenie.


Powiatowy Konkurs SUPER TRZECIOKLASISTA

      Dnia 27 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim odbył się już V Powiatowy Konkurs Wiedzy SUPER TRZECIOKLASISTA. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 48 uczniów
z 12 szkół powiatu sokołowskiego. Naszą szkołę reprezentowali wyróżniający się uczniowie: z klasy IIIa - Klaudia Toruszewska, Filip Godlewski, z klasy IIIb - Filip Szymański, Mateusz Wyszomierski, z klasy IIIc - Marcel Kurowicki, Piotr Wesołowski. Tegoroczna edycja SUPER TRZECIOKLASISTY nosiła tytuł „Polska – moja Ojczyzna”.
      Celem konkursu było nie tyle rozwijanie, co promowanie talentów i uzdolnień uczniów, wdrażanie do samodzielnego zdobywania i wykorzystywania wiedzy oraz propagowania zasad zdrowej rywalizacji. To interesujące spotkanie było też okazją do promowania szkół, nauczycieli i uczniów.
      Co prawda laureatami konkursu zostali uczniowie z innych szkół , ale na wielkie brawa zasługuje Filip Godlewski z klasy IIIa, który może poszczycić się wyróżnieniem w konkursie „Super Trzecioklasista” . W nagrodę otrzymał głośnik przenośny. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy i kubeczki z nadrukiem „Super Trzecioklasista”. Opiekunowie otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.„Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa!” VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci organizowany przez KRUS Warszawa

Celemkonkursu jest:
promowanie pozytywnych zachowań związanych pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego
popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat

Oto niektóre nasze prace konkursowe:


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej wziął udział w uroczystościach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę podczas Mszy Św. w intencji Ojczyzny i Strażaków,
a następnie uczestniczyli w uroczystym przemarszu i złożeniu kwiatów pod pomnikami.


Dzień Niebieski

Kolorowe dni to już w nasza szkolna tradycja. W piątek 28 kwietnia obchodziliśmy Dzień Niebieski. Na szczęście w naszej szkole nawet dzienniki lekcyjne
są niebieskie. Stroje w tym dniu mieniły się wszelkimi możliwymi odcieniami błękitu, granatu czy morskiego niebieskiego. Był też kolor chabrowy, kobaltowy, lazurowy i turkusowy. Ależ było niebiesko!


Dzień nietypowego nakrycia głowy

Środę 26 kwietnia Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem nietypowego nakrycia głowy. Uczniowie i nauczyciele przyszli w tym dniu do szkoły ubrani w przeróżne czapki, kapelusze, kaski i hełmy. Największe wrażenie robiły te wykonane samodzielnie, bo przecież dziecięca pomysłowość nie zna granic. Było barwnie
i wesoło!6 kwietnia uczniowie klas szóstych mogli sprawdzić swoją wiedzę pisząc sprawdzian z wydawnictwa Operon. Na wyniki poczekamy do maja. Ciekawe, jak nam poszło?3 kwietnia w naszej szkole gościliśmy grupę uczniów wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni. Mieliśmy okazję przeżywać wraz z nimi opowieść pantomimiczną „Ręce – czyli historia jednej miłości”, która była jakby dopełnieniem przeżywanych niedawno rekolekcji wielkopostnych. Przypomnieliśmy sobie w sposób artystyczny historię biblijną od początku istnienia świata do zmartwychwstania Jezusa.


WARSZAWSKA SYRENKA

30. marca 2017 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się 40. Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”. W eliminacjach powiatowych naszą szkołę reprezentowały w grupie IV-VI : uczennica klasy IV b Iga Stefańczuk i Dobromiła Latos z klasy Vb .W kategorii klas młodszych wystąpiła Maja Przewoźna z klasy III.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.


Palmy Wielkanocne – warsztaty plastyczne
Dwa tygodnie przed świętami wielkanocnymi 28.marca 2017r odbyły się w naszej szkole warsztaty plastyki obrzędowej ze znaną podlaską artystką ludową panią Ewą Mitowską.
Podczas tych zajęć dzieci z Koła Regionalnego uczyły się, jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną z zielonych gałązek wierzby i bukszpanu oraz własnoręcznie zrobionych papierowych kwiatów z bibuły.
Gotowi do Niedzieli Palmowej!!!

Ozdoby Wielkanocne – Powiatowy Konkurs Plastyczny

Tradycyjnie, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowano Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Ozdoba Wielkanocna”.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji i staropolskich zwyczajów wielkanocnych. Dodatkowym atutem uczestnictwa w tego typu konkursach jest rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci, jak również możliwość poznania różnych technik wykonawczych.

Nasze Koło Regionalne zawsze chętnie uczestniczy w tego typu przedsięwzięciach.

W finale zostały wyróżnione prace Katarzyny Zych z kl.Vb oraz Zuzanny Szcześniak z Va. Serdecznie gratulujemy!

II wycieczka do WARSZAWY
23.marca 2017r, w czwartek, klasy Vb i VIa znów pojechały do stolicy. Tym razem w planach zwiedzania były:
1.Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok. 960r na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupcówi początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej
I Rzeczypospolitej, aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP.
2.Muzeum Więzienia Pawiak - upamiętnia działalność więzienia Pawiak w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1944.Budynek Muzeum wzniesiono na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat .W skład zespołu wchodzą ponadto: filar stanowiący fragment bramy wjazdowej, Pomnik Drzewa Pawiackiego – brązowa kopia słynnego wiązu, świadka historii – na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne, betonowy mur z blokami piaskowca okalający teren Muzeum, z symbolicznymi rzeźbami, a także dziedziniec więzienny z pomnikiem – obeliskiem.
3.Zwiedzanie Telewizji Polskiej S.A.- program zwiedzania obejmował wizytę
w studiach telewizyjnychnp „Pytanie na śniadanie”, pomieszczeniach reżyserskich, magazynach rekwizytów i kostiumów, muzeum.
Pamiątkowe zdjęcie „na ściance”

4.MuzeumPałacu Króla Jana III w Wilanowie- Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Po drugiej wojnie światowej majątek wilanowski przeszedł na własność państwa.Uroczystego otwarcia pałacu w Wilanowie dokonano 10 września 1962 roku; dwa dni później, w rocznicę odsieczy wiedeńskiej, pałac udostępniono publiczności.
Nasza wizyta w tym obiekcie miała charakter lekcji pt. „Mitologiczny kod Wilanowa”
Naszymi przewodnikami po wilanowskim pałacu byli antyczni bogowie i herosi. Spoglądali na nas z malowideł i dekoracji.
5. Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie - Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jakowotum wdzięczności za Konstytucję. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.
Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem był McDonald, gdzie zjedliśmy kolację i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kosowa.

Dzień z telefonem

W odpowiedzi na prośby uczniów piątek 17 marca był w naszej szkole Dniem
z telefonem. Uczniowie mogli w tym dniu mieć ze sobą swoje telefony komórkowe
i korzystać z nich podczas przerw. Samorząd Uczniowski przypomniał wcześniej jaki sposób korzystania jest bezpieczny i dozwolony. W tym dniu panowała na korytarzach większa niż zazwyczaj cisza, choć nastrój był bardzo entuzjastyczny. Przerwy były okazją do zaprezentowania kolegom i koleżankom zdjęć, ulubionych gier oraz do zrobienia sobie selfie czy też posłuchania muzyki. Pomimo możliwości korzystania z urządzeń mobilnych nie zabrakło jednak amatorów wykorzystania przerw w tradycyjny sposób, czyli gry w piłkarzyki oraz tenisa stołowego.


 • Do 31 marca 2017r. zapraszamy rodziców do złożenia wniosków
  o przyjęcie dziecka do klasy I

 • W piatek 24 marca o godzinie 10 dzieci z obu szkół
  wychodzą na Mszę św. do koscioła.


 • Pierwszy dzień wiosny

  We wtorek 21 marca radośnie powitaliśmy Wiosnę. Wszyscy w tym dniu ubrali się w kolorze zielonym i przyozdobili się kwiatami. Rano mieliśmy rekolekcyjne księdzem Bartkiem. Następnie zgodnie z planem Małego Samorządu Uczniowskiego, klasy I – III miały „Dzień Bajki”. Oglądaliśmy „Epokę lodowcową”. Wreszcie, żeby tradycji stało się zadość, najmłodsi ze śpiewem poszli nad kosówkę topić Marzannę. Teraz już na pewno Wiosna zawita do Nas!


  Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

  01.03.2017 to Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Społeczność Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wzięła udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Pierwszym punktem programu była msza święta,w której uczestniczył senator RP, władze samorządowe i gminne, poczty sztandarowe szkół, oraz zuchy i harcerze. Następnie
  w uroczystym przemarszu wszyscy uczestnicy złożyli hołd pod pomnikiem, gdzie wystawili warty uczniowie klasy wojskowej i harcerze.


  Dzień Kobiet

        W tym roku Dzień Kobiet świętowaliśmy w środę 8 marca. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klas I i III pod kierunkiem p. Ewy Dybowskiej, Ewy Ratyńskiej i Elżbiety Piwko. W kolorowej scenerii dzieci przeniosły nas do świata kobiet widzianego oczami mężczyzn, zwłaszcza tych małych. Scenki „Lustereczko”, „Wstawaj szkoda dnia” i „Koledzy – o swoich kobietach” przybliżyły obraz kobiety - sportsmenki, kobiety – modnisi, kobiety – zrzędy. Oprawa muzyczna uświetniła naszą uroczystość. Chłopcy z klas III przygotowali koncert życzeń dla wszystkich pań. W humorystycznej charakteryzacji wykonali kilka piosenek i taniec. Hitem były „Oczy zielone” , „Wymarzona”, Tylko ona jedyna” i „Baby, ach te baby”. Publiczność była pełna zachwytu dla naszych chłopaków, którzy wykazali się odwagą, spontanicznością, dystansem
  i poczuciem humoru. Panowie dla każdej kobiety przygotowali życzenia i tulipany, które wręczyli chłopcy. Wesoły program wprowadził wszystkich w dobry humor, a pani dyrektor Grażyna Niemierka podziękowała artystom i organizatorom imprezy.


  Walentynki

  W piątek 10 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Miłej atmosferze i miłosnym wyznaniom sprzyjały ubrania w kolorze czerwonym, które uczniowie założyli w tym dniu. Kilka dni wcześniej Samorząd Uczniowski przygotował specjalną skrzynkę, do której wrzucano kartki walentynkowe. Nasi listonosze świetnie się spisali. A pracy im nie brakowało - rekordowa ilość "walentynek" zaadresowana była do uczniów kl.IV b. Już teraz zachęcamy do przekazywania kolejnych wyrazów sympatii i przyjaźni w przyszłym roku!


  Zabawa choinkowa

  8 lutego w naszej szkole odbyła się choinka szkolna. zabawa rozpoczęła się o godz. 16. Przygrywał DJ Goś Hubert & Ewa. O poczęstunek dla dzieci zatroszczyli się rodzice, którzy w poszczególnych klasach przygotowali ucztę dla swoich pociech.
  W programie było między innymi: pokaz strojów karnawałowych uczniów klas I-III, taniec „Belgijka” w wykonaniu chętnych uczniów klas IV-VI, wybór króla i królowej balu. Wybrana para to Natalia Oleszczuk i Rafał Maleszewski. Według uczestników zabawa była bardzo udana.


  Dzień Śnieżynki

  W poniedziałek 23 stycznia 2017r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Dzień Śnieżynki. Wszędzie gdzie sięgnąć wzrokiem było w tym dniu biało, śniegowo, po prostu zimowo!

                                                                                                        I. Rytel

  Święto Babci i Dziadka

        W Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w kalendarz imprez szkolnych. W tym roku Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy 23 stycznia. Frekwencja, jak co roku, była wspaniała. Przybyło około 150 osób. Występ poświęcony najukochańszym dziadkom rozpoczęły dzieci z klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Piwko i Ewy Ratyńskiej. Dzieci recytowały wierszyki , śpiewały piosenki i tańczyły. Oprócz montażu słowno-muzycznego goście obejrzeli także spektakle „Czerwony Kapturek” i „Rzepka”. Wspaniałymi aktorami okazali też uczniowie klas drugich, którzy również miło zaskoczyli zebranych gości. Były wiersze oraz piosenki okolicznościowe i ludowe. Wielkie brawa otrzymały dzieci po zaprezentowaniu humorystycznych scenek z życia dziadków, dowcipów pokazujących w krzywym zwierciadle życie rodzinne i tańca. Zebranym bardzo podobały się też stroje krakowskie, specjalnie przygotowane dla dzieci. Uwieńczeniem uroczystości był wspólny taniec wnuków z dziadkami. Następnie goście otrzymali prezenty: własnoręcznie zrobione laurki z życzeniami oraz zdjęciami swoich wnucząt i kwiatki-serduszka. Na koniec był słodki poczęstunek. Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas drugich: Barbara Masłowska, Elżbieta Mateusiak i Hanna Ratyńska. Podziękowania należą się też rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości.

                                                                                                        E. Mateusiak

  Spotkanie z panem Bartkiem Latosem

        W dniu 16 stycznia 2017 roku na godzinie wychowawczej, odbyło się spotkanie klas IVa i IVb z panem Bartkiem Latosem, który opowiadał naszym uczniom o rybach akwariowych i ich środowisku życia. Przedstawił wiele ciekawostek na temat świata ryb, ich trybu życia, budowy i ochrony. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali naszego gościa, zadając na koniec spotkania wiele ciekawych pytań.

  Spotkanie opłatkowe w Drohiczynie

  11 stycznia gościliśmy u księdza Biskupa w Drohiczynie. Już po raz kolejny spotkały się tam szkoły noszące imię Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na początku uczestniczyliśmy we Mszy św. Po czym udaliśmy się do kaplicy, gdzie nasi uczniowie z koła teatralnego „Promyk” przedstawili „Bajkowe Jasełka”. W pokłonie maleńkiemu Jezusowi udali się tradycyjnie pastuszkowie, trzej królowie oraz sierotka Marysia, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia. Część artystyczna została przygotowana przez panie: Agnieszkę Steć, Barbarę Mazurczak, Agnieszkę Winnicką, Jolantę Dudek. Mieliśmy też zaszczyt złożyć księdzu Biskupowi życzenia noworoczne w imieniu wszystkich szkół.


  Wycieczka do Siedlec

  10 stycznia, w mroźny dzień, klasa VIb wybrała się na wycieczkę do Siedlec. Główną atrakcją była wizyta w kinie HELIOS na projekcji filmu „Sign”, a następnie buszowanie po Galerii. Wydaliśmy dużo kasy, ale było fajnie.

  Wigilia szkolna

  22 grudnia w naszej szkole od samego rana było wielkie zamieszanie. Najpierw spotkaliśmy się w klasach ze swoimi wychowawcami na spotkaniach opłatkowych. Smaczne dania dostarczyli nam rodzice. Następnie uczniowie ze wszystkich klas I-III zebrali się na sali gimnastycznej. Poszczególne klasy prezentowały krótkie scenki bożonarodzeniowe, recytowały wiersze i wspólnie kolędowały. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli fragmenty „Bajkowych jasełek” oraz odbyło się wspólne śpiewanie kolęd
  w języku polskim i angielskim. Oczywiście młodszym dzieciom Mikołaj rozdał prezenty, a starsi wymienili się między sobą upominkami.

  15.grudnia 2016r Pieczenie pierników w kosowskiej piekarni

  W czwartek 15 grudnia 2016r 22 uczniów należących do Koła Regionalnego odwiedziło „Piekarnię KOSÓW”. Chcieliśmy poznać tajniki pracy piekarzy i cukierników. Po zakładzie oprowadził nas sam szef – pan Daniel Koroś. Opowiadał o swojej pracy i prezentował różne maszyny i urządzenia służące do wypieku chleba i słodkości.

  Jak pracuje maszyna do wyrabiania ciasta chlebowego…
  Urządzenie do formowania bułeczek śniadaniowych
  W tym nowoczesnym piecu na raz piecze się 300 bułek. Pani Krystyna Wyszomierska uczyła nas, jak przygotować i zrobić świąteczne pierniczki i pierniki.
  Wycinaliśmy piernikowe ciasteczka, a następnie po upieczeniu zjedliśmy je z pysznym mlekiem. Pan Daniel obdarował nas na koniec słodkościami, które zabraliśmy do domów i do szkoły.

  Wycieczka byłe interesująca, pouczająca i na długo zostanie w naszej pamięci. Było PYSZNIE!!!!

  W swoich domach, zgodnie z Bożonarodzeniową tradycją, także upieczemy pachnące miodem i przyprawami pierniczki.

  Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły
  członkowie Koła Regionalnego wraz z opiekunkami:
  p.KatarzynąKurowicka i p.Małgorzatą Łach
  składają życzenia zdrowych, smacznych i rodzinnych
  Świąt Bożego Narodzenia
  oraz szczęśliwego Nowego 2017 Roku.


  14.grudnia 2016r VI Powiatowy Konkurs na Ozdobę Świąteczną
  Tegorocznym organizatorem konkursu była Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niecieczy, a patronat nad jego przebiegiem sprawowałStarosta Powiatu sokołowskiego.

  Cele konkursu to:
  1.Kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.
  2.Rozwijanie talentów artystycznych uczniów.
  3. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności manualnych i plastycznych.
  4.Pogłebianie więzi rodzinnych podczas wspólnych działań.
  5.Stworzenie możliwości zaprezentowania własnych prac.

  Członkowie Koła Regionalnego z naszej szkoły przygotowali wiele świątecznych ozdób (bombki, aniołki, łańcuchy, stroiki, bałwanki, domek z „piernika”) oraz choinki z różnych materiałów (z wstążki, kolorowego papieru, a nawet płatków kosmetycznych).

  6.grudnia 2016r Publikacja kolorowanki„Kosów Lacki -Ślady pamięci”
  6 grudnia podczas spotkania mikołajkowego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury nastąpiło wręczenie nagród uczestnikom konkursu „Kosów Lacki – ślady pamięci”, zorganizowanegoprzez M-GOK we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Kosowskiej.
  Celem konkursu było przygotowanie kolorowanki składającej się rysunków przedstawiających charakterystyczne dla Kosowa budynki i postacie. Wśród nich znalazły się m.in.: szkoła, kościół, dawna synagoga, elementy najstarszej zabudowy drewnianej i murowanej, rzeźba św. Jana Nepomucena, dawna (nieistniejąca już) drewniana dzwonnica, portret Feliksa Bartczuka – ostatniego weterana powstania styczniowego, postać św. Franciszka z obrazu El Greco i inne. Nagrodą dla zwycięzców było opublikowanie prac w książeczce.

  Jury w składzie :
  – Artur Rogalski – poeta, historyk, archiwista
  – Adam Borowy – malarz, nauczyciel
  – Maciej Woliński – księgarz, mecenas kultury
  – Marzena Radomska-Wujek – animator kultury MGOK
  – Artur Ziontek – historyk literatury, regionalista MGOK
  postanowiło opublikować 20 z nadesłanych prac. Ich autorami są: Zuzanna Adamczyk, Gabriela Grabowska, Magdalena Zakrzewska, Kinga Wyszomierska, Natalia Oleszczuk, Roksana Zduniak, Katarzyna Zych, Maja Rybak, Karolina Grabowska, Mateusz Kostrzewski, Hanna Winnicka, Dobromiła Latos, Rafał Szymański, Szymon Maciejewski, Rafał Maleszewski, Kinga Godlewska, Oliwia Subda, Oliwia Frąc, Amelia Rostkowska, Ewelina Harasim. Wystawę wszystkich nadesłanych prac można oglądać w holu MGOK.
  Laureatom i wszystkim uczestnikom gratulujemy!

  4.grudnia 2016r Pokaz talentów

  W niedzielę 4 grudnia 2016r w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbył się "Pokaz Talentów" dziecii młodzieży mieszkających lub uczących się na terenie Gminy Kosów Lacki, przygotowany przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki w ramach projektu dofinansowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki. Uroczystość prowadziła Prezes Stowarzyszenia p.Hanna Przesmycka.

  Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 16uczniów, wspieranych przez swoich rodziców oraz p.KatarzynęKurowicką i p.Agnieszkę Steć.

  Dzieci przedłożyły komisji konkursowej filmy, w których prezentowały rozliczne talenty: rysowanie (5 osób)śpiew i grę na instrumentach: perkusji i gitarze (4 osoby), fotografowanie(2 osoby),taniec (2 osoby), jazdę konną (1 osoba), układanie figur z papieru (1osoba) i „sztuki magiczne” (1 osoba).
  Komisja konkursowa przyznała:

  • 4 nagrody główne
  Ewelinie Laskowieckiejkl.VIa
  Katarzynie Zych kl.Vb
  Hannie Winnickiej kl.Vb
  Dobromile Latos kl.Vb
  • 6 wyróżnień
  Karolinie Grabowskiej kl.Vb
  Oldze Szymczak kl.Vb
  Oliwii Frąckl.VIb
  Amelii Rostkowskiej kl.VIb
  Rafałowi Maleszewskiemu kl.VIb
  Mateuszowi Toruszewskiemukl.VIb
  Pozostali uczestnicy zmagań konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe. Upominki i dyplomy wręczali:Burmistrz Kosowa Lackiego p.Jan Słomiak,Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lackip.StanisławKuziak i p.Hanna Przesmycka – Prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki. Nagrodzonym i wyróżnionymwręczono także pamiątkowe statuetki "za talent" tzw."kosowskieOskary".

  Święto Misia

  25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Święto Misia. Wszyscy uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszaki. Odbył się też apel, podczas którego śpiewaliśmy dla swoich maskotek piosenki. Opiekunki Małego Samorządu, Ewa Dybowska i Ewa Ratyńska, przygotowały smakowite konkursy, w których wzięli dział przedstawiciele klas I-III. Wszystkie konkurencje sprawiły wiele radości dzieciom, ale najbardziej kibicowano „misiom” wyjadającym miodek z talerzyków bez pomocy rąk.


  Wycieczka do Warszawy

  45 uczniów z klas IV i VIb, 22 listopada, wyjechało na wycieczkę do Warszawy. Mieliśmy nie lada atrakcje. Na początek, ubrani w profesjonalne fartuszki i czapeczki, w restauracji Pepperoni sami sobie zrobiliśmy pizzę, którą zjedliśmy ze smakiem. Następnie udaliśmy się na Stadion Narodowy PGE ARENA. Zrobiliśmy sobie fotki w szatni piłkarzy. Popołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Ostatnim punktem programu była oczywiście ocena w McDonald´s.


  IX KONKURS
  RECYTATORSKIIM. KONSTANTEGO
  ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO

  Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim co roku organizuje konkurs recytatorski, w którym uczestnicy (3 kategorie wiekowe: klasy I-III, kl.IV-VI oraz gimnazja) deklamują utwory poety.

  • ETAP SZKOLNY KLASY IV-VI - 14.11.2016

  W etapie szkolnym grupy wiekowej kl.IV-VI, który odbył się 14.listopada o godz.10.00 wzięło udział aż 37 uczestników, przygotowywanych przez nauczycieli polonistów: p.K.Kurowicką i p.M.Łach
  Uczniowie recytowali różne wiersze Gałczyńskiego, a największą popularnością cieszyły się utwóry„Satyra na bożą krówkę”oraz „Klient wymarzony”.


  Komisja w składzie: Kurowicka Katarzyna, Łach Małgorzata i Steć Agnieszka wybrała spośród wszystkich recytatorów 15 osób, reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach gminnych:

  • Adrian Kosowski kl.IVa
  • Iga Stefańczukkl.IVb
  • Magdalena Zakrzewska kl.IVb
  • Julia Kraska kl.Va
  • Wiktoria Kraska kl.Va
  • Adam Fiedczakkl.Vb
  • Karolina Grabowska kl.Vb
  • Dobromiła Latos kl.Vb
  • Marianna Omieciuchkl.Vb
  • Hanna Winnicka kl.Vb
  • Katarzyna Zych kl.Vb
  • Julia Stepnowska kl.VIa
  • Mateusz Dybowski kl.VIa
  • Rafał Maleszewski kl.VIb
  • Amelia Rostkowska kl.VIb

  ETAP GMINNY - 15.11.2016

  Dnia 15.listopada 2016r o godz.10.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje gminne konkursu. Naszą szkołę reprezentowały tam 2 grupy:

  • 15 dzieci z klas I – III
  • 15 uczniów z klas IV- VI


  Jury po wysłuchaniu recytatorów w kategorii klas IV - VI, przyznało:

  I miejsce – Rafałowi Maleszewskiemukl.VIb
  II miejsce – Magdalenie Zakrzewskiejkl.IVb
  III miejsce – Karolinie Grabowskiejkl.Vb

  Wyróżnienia:
                      Amelia Rostkowskakl.VIb,
                      Katarzyna Zychkl.Vb,
                      Dobromiła Latoskl.Vb,
                      Mateusz Dybowskikl.VIa


  Laureaci I, II iIII miejsc zakwalifikowali się do Finału Powiatowego w Sokołowie Podlaskim.

  FINAŁ POWIATOWY
  23.11.2016


  Dnia 23.listopada 2016r o godz.10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im.K.I.Gałczyńskiegow Soko-łowie Podlaskim odbył się finał konkursu. Naszą szkołę i gminę Kosów Lacki w kategorii klas IV- VI reprezentowali uczniowie:

            Magdalena Zakrzewska
            Rafał Maleszewski
            Karolina Grabowska


  11 LISTOPADA

  10 listopada w naszej szkole odchodziliśmy Święto Niepodległości. Uczniowie klas I-III zamanifestowali swój patriotyzm nosząc kotyliony. Starsi uczniowie, pod kierunkiem pani Barbary Mazurczak i pana Jacka Omieciucha, przygotowali montaż słowno-muzyczny.


  Wycieczka

  4 listopada uczniowie klas IVa i IVb pojechali na wycieczkę do Ciechanowca i Zuzeli. Poznali tam zabytki wsi polskiej oraz miejsce narodzin patrona szkoły. Wycieczka była bardzo udana.


  Wycieczka do WARSZAWY

  Dnia 4.listopada 2016r w piątek klasy VIa,Vb i Va wyruszyły do stolicy na wycieczkę zorganizowaną przez panie Małgorzatę Łach i Katarzynę Kurowicką. Pogoda nam dopisała – było ciepło i świeciło jesienne słoneczko.
  Od godz.10.00– zwiedzaliśmy z przewodnikiem Stadion Narodowy (PGE Narodowy). Szliśmy trasą piłkarza: byliśmy na trybunach, zobaczyliśmy szatnię piłkarską, płytę stadionu, centrum medialne.
  12.00 – zwiedzanie z przewodnikiem CmentarzaWojskowego na Powązkach

  Cmentarz Wojskowy na Powązkach (nazywany zwyczajowo „Powązkami Wojskowymi”) –zajmuje powierzchnię 24,3 ha. Znajduje się na terenie parafii św. Jozafata. Cmentarz został założony w 1912.
  Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”

  W tej kwaterze, oznaczonej numerem A-20, znajdują się 174 groby, w większości harcerzy –członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej
  Kwatera Smoleńska
  10 listopada 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, zaprojektowany przez warszawskiego artystę rzeźbiarza Marka Moderaua i znajdujący się w tzw. Kwaterze Smoleńskiej. Integralną częścią upamiętnienia są znajdujące się tam groby 28 ofiar katastrofy.
  Groby Juliana Tuwima i Zofii Nałkowskiej
  Grób prof.Z.Religi
  14.30 – Zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie
  16.00 – Wieczorny spacer z przewodnikiem po Starym Mieście– „Śladami baśni i legend warszawskich”
  Na koniec wycieczki był jeszcze czas wolny w McDonaldi około 21.30 wróciliśmy do Kosowa.

  Spotkanie z p. Arturem Ziontkiem

  3 października uczniowie klas IV, na godzinie wychowawczej, mieli spotkanie z panem Arturem Ziontkiem. Pan Artur próbował przekazać ucnziom informacje na temat wielokulturowości mieszkańców Kosowa Lackiego. Pomimo tak trudnego tematu dzieci wykazały zainteresowanie i zadawały mnóstwo pytań.


  Ślubowanie klas pierwszych

        27 października 2016r w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Jest to bardzo ważny moment w życiu każdego małego człowieka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

  Burmistrz Miasta i Gminy w Kosowie L – Jan Słomiak,
  Proboszcz Parafii NNMP – Tomasz Pełszyk,
  doktor - Bożena Tomczuk,
  wychowawca 6-latków - mgr Justyna Bielarska .

        Pierwszoklasiści przygotowali wspólnie z wychowawczynią p. Ewa Dybowską program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny, przepisów ruchu drogowego i znajomością zasad, które ułatwiają funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Artyści po każdym występie byli nagradzani dużymi brawami. Następnie uczniów czekało uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Tradycyjnego pasowania symbolicznym wielkim ołówkiem dokonała pani Dyrektor Grażyna Niemierka. Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez rodziców, pana burmistrza i nauczycieli przedszkola. Na zakończenie rodzice przygotowali słodki poczęstunek, a wspólna zabawa przy muzyce zintegrowała wszystkich uczestników tej uroczystości.


  Przygotowała E.Dybowska

  ..brak.. ..brak.. ..brak..
  Dzień Idola

        W piątek 21 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się
  w naszej szkole Dzień Idola. Uczniowie przyszli do szkoły przebrani za swoich idoli. Ile się w tym dniu działo! Niemal na każdym kroku można było spotkać jakąś słynną postać! Wszyscy czuli się trochę jak na wielkiej gali w otoczeniu tylu gwiazd.
  Na korytarzach pełno było głównie sportowców, aktorów i piosenkarzy. Uczniowie mieli okazję opowiedzieć innym kogo i za co podziwiają. Podczas przerw można było zapoznać się ze stylizacjami oraz wymienić się ciekawymi informacjami na temat poszczególnych postaci. Do zabawy włączyli się również nauczyciele. Lekcje też były jakby trochę inne. W końcu nie co dzień można siedzieć w ławce z Robertem Lewandowskim czy Ronaldo, a uczestnictwo w zajęciach, które prowadzi Michael Jackson to już zupełny ewenement! Oprócz tego, że ten dzień przyniósł wszystkim wiele frajdy, pokazał również jak ważne są autorytety, szacunek do drugiego człowieka oraz korzystanie z pozytywnych wzorców.

  Przygotowała I.Rytel

  Dzień Edukacji Narodowej

       Z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia. Przygotowali ją wybrani uczniowie z klasy IIIa, IIIb, Vb i VIb. Były piękne życzenia, wiersze, piosenki, a także pokaz mody nauczycielskiej i scenki z życia „Jak to jest na lekcji matematyki i przyrody”. Nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali oryginalne prezenty w postaci kamyków z napisem „LOVE”. Na zakończenie uroczystości rada rodziców przygotowała słodki poczęstunek.  Wycieczka do Woli Okrzejskiej, Okrzei i Siedlec

  W piątek 30.września 2016r klasy Vb i VIa oraz część Va i VIb wybrały się na całodniową wycieczkę, pod opieką pań polonistek. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

  Jego siedzibą jest oficyna dawnego zespołu dworskiego babki pisarza - Felicjanny Cieciszewskiej, w którym to Sienkiewicz się urodził i spędził pierwszych dziewięć lat życia.
  Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści z życia naszego noblisty, obejrzeliśmy na ekspozycji przedmioty należące do pisarza oraz zdjęcia jego rodziny.
  W zbiorach muzeum znajdują się prace plastyczne przedstawiające
  Sienkiewiczowskich bohaterów oraz eksponaty pochodzące z ekranizacji
  jego opowieści.

  Na tronie cesarza Nerona z powieści i filmu „Quo vadis” można było nawet usiąść.

  Okrzeja
  Następnie przejechaliśmy do położonej niedaleko Okrzei, gdzie obejrzeliśmy wnętrze barokowo-klasycystycznego Kościoła Parafialegośw. św. Piotra i Pawła wybudowanego w roku 1793 z inicjatywy Teresy i Adama Cieciszowskich. Tuż przy ołtarzu stoi zabytkowa chrzcielnica, przy której został ochrzczony Henryk Sienkiewicz. Na ścianach świątyni znajdują się pamiątkowe epitafia fundatorów oraz tablica upamiętniająca chrzest pisarza.
  Na cmentarzu odwiedziliśmy grób Matki Henryka Sienkiewicza, a następnie udaliśmy się na Kopiec Henryka Sienkiewicza.
  Kopiec został założony w latach 1932–1938 na cześć pisarza przez ludność z całej Polski, a nawet zagranicy. Ma on 15 m wysokości względnej, średnicę podstawy 45 m, a został usypany z 6000 m³ ziemi. Z jego wierzchołka roztacza się widok na okolicę.
  Na szczycie Kopca Sienkiewicza znajduje się wysoki na 2,7 m, odsłonięty w 1980 roku, pomnik pisarza.
  Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Galerii SIEDLCE, gdzie najpierw w kinie HELIOS obejrzeliśmy film pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych”, a potem korzystaliśmy z czasu wolnego – zakupy, posiłek.
                                                              Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kurowicka

  28.09.2016r. – „Urodziny Misia”

  Dzieci z klas I-III otrzymały do swoich sal lekcyjnych pluszowe maskotki. Zabawki są nagrodami wywalczonymi w latach ubiegłych przez zespół TEMPO. Misie będą towarzyszyć swoim opiekunom na lekcjach i w czasie przerw. Za ich zdobycie dziękujemy tancerkom i tancerzom z zespołu oraz pani Iwonie Wyszomierskiej.  26.09.2016r. - Spotkanie autorskie z pisarką

  Dzieci z klas I-III w sali widowiskowej MGOK uczestniczyły w spotkaniu z Edytą Zarębską bajkopisarką i ilustratorką, laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lingren.  Święto Jesieni

  23 września uczniowie klas I-III postanowili przywitać optymistycznie nową porę roku i zorganizowali „Święto jesieni”. Tego dnia w szkole było barwnie i wesoło,
  bo przecież na tym polega urok złotej polskiej jesieni.

  ..brak..
  ..brak..
  ..brak..
  Wycieczka przyrodnicza

  19 września 2016 roku klasy I, IIIa i IIIb z wychowawczyniami Ewą Dybowską, Elżbietą Piwko i Ewą Ratyńską były na wycieczce w kompleksie leśnym Garnek i Holendernia. Celem wycieczki było poznanie roślin i zwierząt żyjących w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Zainteresowania przyrodnicze starał się rozbudzić w Młodych Przyrodnikach starażnik NPK pan Janusz Kur. W miejscowości Matejki uczniowie poznali rośliny
  i zwierzęta żyjące w środowisku wodnym, a w szczególności widzieli żeremie bobrów. Małą lekcję o ptakach leśnych przeprowadził pan leśniczy w Kąciku Przyrodniczo - Dydaktycznym w Kamieńczyku. Najwięcej radości sprawiła dzieciom oczywiście ścieżka z torem przeszkód. Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem na polanie przy leśniczówce.


  Spotkanie integracyjne klas IV

  12 września uczniowie klas czwartych z wychowawcami udali się na spotkanie integracyjne, które odbyło się w „Restauracji Pałacowej”. W czasie spotkania mogliśmy sobie ciekawie porozmawiać, poznać się bliżej oraz smacznie zjeść. Spotkanie było bardzo fajne i liczymy na powtórkę.


  1.09.2016r. – Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

        Rok szkolny rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym. Podczas oficjalnej uroczystości, która miała miejsce w szkole, pani dyrektor Grażyna Niemierka przywitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie uczniowie zapoznali się z nazwiskami wychowawców i organizacją pracy w nowym roku szkolnym.
        Głos zabrał również burmistrz Miasta i Gminy Jan Słomiak życząc nauczycielom udanej i owocnej pracy, a uczniom wysokich wyników w nauce.


  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

  odbędzie się w dniu 1 września 2016 r.

  8:30 - Msza Święta w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny
  w Kosowie Lackim.

  10:00- Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017
  na sali gimnastycznej w budynku szkoły podstawowej.

   Aktualizacja strony:          23.01.2019

  © Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
  Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl