Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl
 

Aktualności


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
      W dniu 22 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Wszyscy uczniowie z klasy drugiej i trzeciej Filii w Telakach otrzymali promocję do następnej klasy. Wychowawczynie Pani Marzena Marchel i Pani Beata Kostrzewska wręczyły świadectwa i pożegnały się ze swoimi wychowankami oraz złożyły życzenia udanego wypoczynku i bezpiecznie spędzonych wakacji.
Opracowała Marzena Marchel

Zajęcia integracyjne klas drugich
      W dniu 21 czerwca odbyły się zajęcia integracyjne klasy drugiej
z Filii w Telakach z klasą drugą Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim przeprowadzone pod kierunkiem Pani Marzeny Marchel .Od września 2018 roku dziewczynki z Telak będą się uczyć razem z nimi w klasie trzeciej. Zmieni się także wychowawczyni klasy. Po wzajemnym przedstawieniu się przyszedł czas na wspólne zabawy, gry, rysunki. Powstał nawet portret Pani Marzeny Marchel w wykonaniu Patrycji Szymańskiej. To niezwykle sympatyczny moment dla żegnającej się
z uczennicami wychowawczyni.
Opracowała Marzena Marchel

Wyjście na spektakl „Życie jak cztery pory roku”
W dniu 14 czerwca 2018 r. uczniowie z klasy drugiej i trzeciej mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Na scenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury został wystawiony spektakl „Życie jak cztery pory roku” , przygotowany przez koło teatralne PROMYK ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Scenariusz przepiękna scenografia, wzruszająca muzyka, śpiew i taniec nikogo nie pozostawiły obojętnym.
W drodze powrotnej podczas spaceru poprzez teren Mini Parku edukacji przyrodniczo-ekologicznej „Wierzbowy zakątek” zwracano uwagę na zmiany jakie można dostrzec w przyrodzie w czerwcu. Odczytywano informacje zawarte na tablicach edukacyjnych.
Opracowała Marzena Marchel

Wycieczka do Mikołajek do Parku Wodnego Tropikana.
W sobotę 9 czerwca 2018 dwie uczennice z klasy drugiej i jedna z klasy trzeciej razem z wychowawczynią Panią Marzeną Marchel wyjechały na wycieczkę do Mikołajek do Parku Wodnego Tropikana. Wyjazd został zorganizowany jako nagroda za udział w konkursie „Na talent”. W Parku Wodnym nie zabrakło świetnej zabawy, a liczne atrakcje zachęcały do korzystania. Po wyjściu z basenu apetyt dopisywał podczas posiłku spożytego w przytulnej pizzerii. Spacer po Mikołajkach także dostarczył wielu wrażeń, a skrzywione na zdjęciach minki to wynik słonecznej pogody, a nie słabego humoru.
Opracowała Marzena Marchel

Piknik integracyjny z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka 30 maja 2018 roku odbyło się spotkanie integracyjne klasy drugiej i klasy trzeciej z Telak oraz dwóch klas trzecich z Kosowa wraz
z wychowawcami. W pięknym otoczeniu ogrodu przy restauracji państwa Jurkowskich bardzo smakowała pizza, frytki, soki i lody. Zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały wspólnemu relaksowi.
Prace plastyczne uczniów wykonane po pikniku.
Opracowała Marzena Marchel

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Udzielanie pierwszej pomocy to niezwykle cenna umiejętność dla uczniów
w każdym wieku. Dlatego co roku przeprowadzany jest cykl zajęć w ramach programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Mają one na celu naukę bądź przypomnienie w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Realizacja programu rozpoczęła się od obejrzenia filmu „Doktor Kręciołek”, który w przystępny dla dzieci sposób omawia zasady pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Pierwsze zajęcia dotyczyły wykonania telefonu do pogotowia ratunkowego
i sprawdzenia oddechu u poszkodowanego.
Kolejne zajęcia poświęcone były układaniu poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Po pokazowej instrukcji każdy uczeń ćwiczył na każdym, a na koniec na nauczycielce, aby dzieci mogły doświadczalnie poznać ile wysiłku wymaga niesienie pomocy osobie dorosłej.
Przez kilka kolejnych zajęć uczniowie z klasy drugiej i z klasy trzeciej sumiennie ćwiczyli pod okiem Pani Marzeny Marchel. Wykonywali także masaż serca
i oddechy ratownicze wykorzystując fantom.
17 maja odbyło się podsumowanie zajęć z udzielania pierwszej pomocy oraz test sprawdzający.
Wszyscy pomyślnie zakończyli szkolenie i uzyskali certyfikat potwierdzający udział w zajęciach. Na zdjęciu uczestnicy szkolenia z prowadzącą.
Opracowała Marzena Marchel

Konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego
15 maja 2018 roku odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim XXXV Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego.
Patrycja Szymańska reprezentowała klasę drugą, a Jakub Dmochowski klasę trzecią Filii w Telakach.
W pierwszej grupie wiekowej wzięło udział 13 uczestników konkursu. Wszystkich recytatorów przygotowywały wychowawczynie z poszczególnych klas. Opiekę podczas występów konkursowych sprawowała Marzena Marchel.
Patrycja otrzymała wyróżnienie w pierwszej grupie wiekowej. Na zdjęciu wszyscy uczniowie nagrodzeni w konkursie.
Opracowała Marzena Marchel

Wycieczka do Ciechanowca i Białowieży
11 maja 2018 roku dzięki uprzejmości wychowawczyni klasy trzeciej Pani Barbary Masłowskiej dziewczynki z klasy drugiej z wychowawczynią pojechały na wycieczkę.
Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Na zdjęciu uczennice w zabytkowym kościółku znajdującym się w skansenie.
Dziewczynki zaglądały do wielu chat i z uwagą słuchały opowieści Pani przewodnik o życiu dawnych mieszkańców.
W zabytkowym dworku podziwiałyśmy kolekcję pisanek i palm wielkanocnych.
Mogłyśmy oglądać, głaskać i karmić zwierzęta.
Pani przewodnik uruchomiła zabytkowy młyn wodny. Na zdjęciu wychowawczyni klasy drugiej Pani Marzena Marchel.
Następnie obejrzałyśmy wystawę w Muzeum Przyrodniczym w Białowieży.
Niektóre eksponaty pokazują zwierzęta w powiększeniu.
Wejście na wieżę widokową wymagało trochę wysiłku, ale za to widok był przepiękny.
Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko z kiełbaskami.
Opracowała Marzena Marchel

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty 2018r.
      26 kwietnia 2018 odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. W sprawdzianie tym wzięli udział uczniowie klasy III filii w Telakach. Test to podsumowanie trzyletniej nauki, dostarcza szkole informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych.
Opracowała Beata Kostrzewska

Projekcja filmu
      W dniu 9 kwietnia 2018 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej odbyła się projekcja filmu „Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski.”

„W całej wiosce Łasuch, Ważniak, Papa Smerf, Laluś mieli jakieś zadania. Co jednak miała robić Smerfetka? Jedyna dziewczyna w całej grupie niebieskich smerfów?
W poszukiwaniu odpowiedzi towarzyszyły jej inne Smerfy. Wspólnie wyruszyli
w wielką podróż, która odkryła przed nimi niezwykłą tajemnicę... Ale, uwaga, każdy ich krok śledził Gargamel.”

Film razem z pozostałymi obejrzeli także uczniowie z klasy drugiej i trzeciej.

Opracowała Marzena Marchel

Spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych
      W dniu 28 marca 2018 roku uczniowie z klasy drugiej i trzeciej oraz wychowawczynie Pani Marzena Marchel i Pani Beata Kostrzewska spotkali się, aby symbolicznie podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

      W miłej atmosferze wysłuchali kilku piosenek o tematyce świątecznej oraz zaśpiewali takie, których uczyli się na zajęciach muzycznych:

„ Koszyczek z wikliny pełen jest pisanek,
A przy nich kurczaczek i z cukru baranek.
Przy baranku babka, sól, chleb i wędzonka,
Oto wielkanocna świąteczna święconka.

Ref: Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne,
Pięknie ozdobione, ale niezbyt mocne.
Pisanki, kraszanki, całe w ornamentach,
Uświetniły nasze wielkanocne święta. „

Opracowała Marzena Marchel

Pierwszy dzień wiosny
W poniedziałek wychowawczyni klasy drugiej wykonała Pannę Marzannę
z wykorzystaniem materiałów przyniesionych do szkoły przez uczennice z klasy trzeciej. Zgodnie ze zwyczajem w dniu 21 marca 2018 uczniowie z klasy drugiej
i trzeciej razem z wychowawczyniami Panią Marzeną Marchel i Beatą Kostrzewską udali się nad rzeczkę Kosówkę, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. " Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno w wodę Cię rzucamy bo wiosnę witamy" – takie słowa towarzyszyły nam przy obrzędowym spaleniu kukły i wrzuceniu jej resztek do wody. W drodze powrotnej mieliśmy okazję podziwiać malowidło ścienne, które wykonał Pan Adam Borowy w "Wierzbowym zakątku".
Opracowała Marzena Marchel

Wycieczka piesza do Posterunku energetycznego.
W trakcie realizacji tematu związanego z elektrycznością pojawił się pomysł odwiedzenia posterunku energetycznego w Kosowie Lackim. Uczniowie z klasy drugiej i trzeciej pod opieką Pani Marzeny Marchel z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali informacji przekazanych przez pana Marka Ratyńskiego i pana Jacka Bańkowskiego. Mieli także okazję obejrzeć sprzęt używany w trakcie wyjazdów.
Opracowała Marzena Marchel

"Pszczółka Maja. Miodowe igrzyska."
W czwartek 22 lutego 2018 roku wychowawczyni klasy drugiej zaproponowała uczniom z klasy drugiej i trzeciej obejrzenie filmu "Pszczółka Maja. Miodowe igrzyska." Na projekcję do kina w Sokołowie Podlaskim transport zapewniło dwóch rodziców, a opiekę nad uczniami sprawowała Pani Marzena Marchel. Film bardzo się wszystkim spodobał, a piosenkę z filmu wraz z układem tanecznym wykonaliśmy na zajęciach muzycznych. Dzięki uprzejmości pani Basi z Sokołowskiego Ośrodka Kultury otrzymaliśmy też dwa plakaty z filmów dla dzieci.
Opracowała Marzena Marchel

Likwidacja Filii w Telakach
16 lutego 2018 roku na sesji Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki przyjęto uchwałę w sprawie likwidacji Filii w Telakach. Uczniowie będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim w klasie trzeciej i czwartej.
Opracowała Marzena Marchel

Bal karnawałowy w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim
Przebrani za różne postaci w dniu 8 lutego 2018 roku uczennice i uczniowie z klasy drugiej i trzeciej bawili się na balu karnawałowym. Przebrali się za pszczółkę, biedronkę, Spider-mana. O oprawę muzyczną zabawy zadbał DJ, a rodzice przygotowali poczęstunek. Były też konkursy i zabawy przy muzyce. Humory wszystkim dopisywały.
Opracowała Marzena Marchel

Wigilia klasowa i spotkanie z Mikołajem
      W ostatnim dniu nauki tj. 22 grudnia 2017 roku uczniowie klasy drugiej
i trzeciej spotkali się na uroczystej wigilii. Dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia razem z wychowawczyniami Panią Marzeną Marchel i Panią Beatą Kostrzewską. Była to również okazja, aby usiąść przy świątecznym stole
i poczęstować się przygotowanymi przez rodziców smakołykami. Przy akompaniamencie kolęd czekaliśmy na wizytę świętego Mikołaja. Zjawił się
z prezentami, złożył nam życzenia i obiecał, że wróci za rok.
Opracowała Marzena Marchel

Zawody lekkoatletyczne
      W poniedziałek 11 grudnia 2017 roku klasa duga razem z klasą trzecią wzięła udział w zawodach lekkoatletycznych prowadzonych przez pana Tadeusza Gąsiorowskiego pod hasłem" Lekkoatletyka dla każdego" Otrzymaliśmy dyplomy za udział i pamiątkowe baloniki.
Opracowała Marzena Marchel

Spotkanie z pielegniarką
      Zgodnie z realizowaną tematyką dotyczącą zdrowego odżywiania, higieny oraz dbania o zdrowie odbyło się spotkanie z pielęgniarką Panią Hanną Załęską.
W pogadance wzięli udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej.
Opracowała Marzena Marchel

Film "Emotki"
      23 listopada 2017 roku uczniowie z klasy drugiej i trzeciej mieli okazję obejrzeć film „Emotki” w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Na plakacie filmu możemy przeczytać hasło „Witaj w sekretnym świecie wewnątrz twego telefonu”.
Opracowała Marzena Marchel

Konkurs "Na talent"
      Wychowawczyni klasy drugiej zgłosiła do konkursu "Na talent" trzy uczennice Emilkę Wyszomierską - gra na dzwonkach, Patrycję Szymańską - recytacje i Kingę Wrzosek - prace plastyczno - techniczne. W dniu 19 listopada odbył się finał konkursu, podczas którego dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody.
Opracowała Marzena Marchel

Konkurs Recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
      14 listopada 2017 roku w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbył się X Konkurs recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Klasę drugą reprezentowały uczennice: Patrycja Szymańska
i Emilia Wyszomierska. Z klasy trzeciej wzięli udział Patrycja Grzymała i Jakub Dmochowski. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział i nagrody książkowe.
Opracowała Marzena Marchel

Śniadanie daje moc
      W dniu 7 listopada 2017 roku klasa druga razem z klasą trzecią obchodziły Dzień Śniadanie Daje Moc. Tym samym włączyliśmy się do ogólnokrajowego programu edukacyjnego promującego zdrowe śniadanie. Rodzice przygotowali produkty żywnościowe, a panie wychowawczynie pomogły uczniom
w przygotowaniu śniadania. Kolorowe i zdrowe smakołyki kusiły oko i nos, zachęcając do spożycia. Wszystkim bardzo smakowało, dlatego obiecali, że
w domu także bardzo chętnie będą takie posiłki przygotowywać.
Opracowała Marzena Marchel

Miejsca pamięci
      Realizując tematykę dotyczącą miejsc pamięci narodowej klasa druga i trzecia wraz z wychowawczyniami wybrała się na wycieczkę pieszą po Kosowie Lackim. Odczytaliśmy napisy znajdujące się na trzech pomnikach zaznajamiając się tym samym z ich historią, a przy jednym z nich wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Ze względów bezpieczeństwa uczniowie w czasie tej wycieczki zostali ubrani
w kamizelki odblaskowe.
Opracowała Marzena Marchel

Spotkanie z Panią Zofią Stanecką
      18 października 2017 roku odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury
w Kosowie Lackim spotkanie z autorką książek dla dzieci Panią Zofią Stanecką
w którym wzięli udział także uczniowie klasy drugiej i trzeciej oraz wychowawcy. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści autorki o tym jak powstają książki oraz ilustracje do nich. Autorka zaprezentowała nam projekty wyglądu bohaterów swoich książek w wersji papierowej i przestrzennej. Na koniec spotkania zainteresowani mogli kupić książkę i poprosić autorkę o pamiątkowy autograf.
Opracowała Marzena Marchel

Dzień Edukacji Narodowej
      16 października 2017 roku uczniowie klasy drugiej i trzeciej wraz
z wychowawcami wzięli udział w akademii okolicznościowej zorganizowanej
z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchaliśmy programu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim.
Opracowała Marzena Marchel

Przeniesienie Filii w Telakach do Kosowa Lackiego
      W dniu 3 października 2017 roku po raz ostatni zadźwięczał dzwonek
w budynku Szkoły w Telakach będącego obecnie Filią Szkoły Podstawowej
w Kosowie Lackim. Przykro było się rozstać, ale takie są realia. Po 79 latach swojej działalności budynek szkoły zamknął swoje podwoje.

      Po uzgodnieniu dyrekcji szkoły z rodzicami od 4 października 2017 uczniowie
i nauczyciele zostali przeniesieni nadal jako Filia do budynku Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim, aby tam kontynuować naukę.
Opracowała Marzena Marchel

„Bezpieczna droga do szkoły”
      7.09.2017 odbyło się spotkanie uczniów z policjantem Panem Krzysztofem Stańczukiem na temat „Bezpieczna droga do szkoły”. Omówione zostały zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
       4.09.2017 roku rozpoczął się kolejny rok nauki w Filii w Telakach.
W bieżącym roku szkolnym uczą się tutaj klasy druga i trzecia. Pani Beata Kostrzewska wychowawczyni klasy trzeciej powitała zebranych uczniów
i rodziców. Życzyła powodzenia w nowym roku szkolnym. 

 Aktualizacja strony:          23.01.2019

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl