Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 7879010 szkolakos@wp.pl
 

Aktualności


Mikołajkowe tradycje

       Nasz kochany Mikołaj nie zapomniał odwiedzić nas 6 grudnia. Już od rana na szkolnym korytarzu widać było jego „pomocników” w charakterystycznych czapkach. Potem wszyscy bez wyjątku otrzymaliśmy upominki. I tak w miłej atmosferze spędziliśmy resztę dnia.
Opracowała: Beata Choińska


Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym

      Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym było tematem spotkania w dniu 29 listopada 2016 r. w naszej Filii. Gościliśmy wielu gości: policjantów, burmistrza Jana Słomiaka oraz dyrektor Elżbietę Mateusiak. W spotkaniu wzięli udział także rodzice, nauczyciele i uczniowie. W programie przygotowanym pod moim kierunkiem wystąpili wszyscy uczniowie prezentując montaż słowno- muzyczny. Wizytę w „Zagadkowie” złożyły dzieci i dorośli. Były rozmowy dzieci z policjantami i pouczenia skierowane do rodziców. Goście obradowali w jury, które oceniło konkursowe prace plastyczne uczniów. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali nagrody. Funkcjonariusze Policji rozdali dzieciom i nauczycielkom kamizelki odblaskowe. Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni otrzymali upominki i udali się na poczęstunek.
Opracowała: Marzena Marchel


Dzień Pluszowego Misia

      25 listopada 2016r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. W szkole  zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły uczniom w czasie przerw i na lekcjach. 
Opracowała: Beata Choińska


Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj!

      Zgodnie z polską tradycją 24 listopada 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych. Wszyscy niecierpliwie czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny, kto będzie bogaty i komu powiedzie się w życiu. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw losował magiczne liczby, rzucał monetą, przekłuwał papierowe serce. Katalog wróżb był obszerny. Towarzyszyła nam też dobra muzyka i dopisywał humor.
Opracowała: Beata Kostrzewska


Konkurs recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

      W dniu 15 listopada 2016 roku troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które odbyły się w MGOK w Kosowie Lackim. Patrycja Szymańska z klasy pierwszej zajęła I miejsce w młodszej grupie wiekowej tj. uczniów klas I-III , a Julia Mateusiak i Jakub Dmochowski otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy sukcesu naszym recytatorom, a Patrycji życzymy szczęścia w finale powiatowym konkursu w Sokołowie Podlaskim.
Opracowała: Marzena Marchel


Narodowe Święto Niepodległości

      14 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. W tym dniu odbył się uroczysty apel przygotowany przez Beatę Kostrzewską i uczniów klasy II. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia nosiliśmy własnoręcznie wykonane kotyliony. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Na zakończenie razem z obecnymi rodzicami zaśpiewaliśmy hymn Polski.
Opracowała: Beata Kostrzewska


Śniadanie daje moc

      Podobnie jak w roku ubiegłym, w dniu 8 listopada cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w akcji „Śniadanie daje moc!. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyliśmy z przypomnieniem ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. W zorganizowaniu akcji wsparli nas rodzice naszych uczniów. Działania te z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.
Opracowała: Beata Choińska


Ślubowanie

      Ślubowanie klasy pierwszej to ważne wydarzenie w życiu szkoły. W dniu 25 października 2016 roku pięcioro pierwszaków zaprezentowało program przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni Marzeny Marchel.
Montaż słowno – muzyczny zawierał między innymi specjalne wierszyki autobiograficzne, piosenki z rekwizytami oraz taniec Polkę. Pierwszaki złożyły ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania, wręczyła dyplomy i tarcze szkolne. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców, dyrekcję i pozyskane przez wychowawcę od licznych sponsorów. Rodzice zaprosili przybyłych na słodki poczęstunek. Wspólne zabawy przy hitach muzyki dziecięcej dopełniły radosnych chwil.
Opracowała: Marzena Marchel


Pętelka, łańcuszek, oczko ścisłe...

      W dniu 19 października odbyło się w klasie trzeciej spotkanie z artystką rękodzieła ludowego, panią Wiesławą Kur. Pani Wiesia zdradziła dzieciom tajniki szydełkowania oraz zaprezentowała swoje przepiękne serwety, obrusy i inne dzieła. Początki szydełkowania były trudne, ale w końcu wszystkim udało się własnoręcznie wykonać bransoletki. Powstały wspaniałe cudeńka.
Opracowała: Beata Choińska


Smacznie, zdrowo, kolorowo

      Takie wyzwanie podjęli uczniowie naszych klas - sami mieli przygotować kanapki. Przynieśli potrzebne produkty i zabrali się do pracy. Klasa III upiekła bułeczki pszenne i grahamki.Dzieci samodzielnie smarowali pieczywo masłem, a następnie układali na kromkach wybrane przez siebie produkty. Zadanie wykonali doskonale. Okazało się, że jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie.

Opracowała: Beata Choińska


Wycieczka do Siedlec

      12 października wybraliśmy się na wycieczkę do Sali Zabaw KUBUSIOWO oraz Kina HELIOS w Siedlcach. Wiele radości dostarczył nam film "Sekretne życie zwierzaków domowych". Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko. Na koniec pobytu chętnym dzieciom pomalowano twarze. Wszystkie były zachwycone nowo poznanym miejscem, a uśmiech na ich twarzy gościł aż do Telak.

Opracowała: Beata Choińska


Jesienne ognisko

      Czwartkowe popołudnie, 29 września, spędziliśmy na wspólnym ognisku. Zebrała się cała szkoła, czyli trzy klasy: pierwsza, druga i trzecia oraz wychowawcy. Wszystkim we wspólnych zabawach towarzyszył dobry humor a kiełbasce towarzyszyły pyszne sosy. Uczniowie chórem okrzyknęli, że ognisko sie udało. Wrócili do domu zmęczeni, ale też szczęśliwi.

Opracowała: Beata Choińska


"Bezpieczna droga do szkoły"

      W związku z działaniem „Bezpieczna droga do szkoły” odwiedził naszą szkołę policjant. Taka forma zajęć wychowania komunikacyjnego jest dla dzieci dużą atrakcją i zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Funkcjonariusz omówił najważniejsze przepisy, udzielił dzieciom porad praktycznych oraz wskazał najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.


Opracowała: Beata Choińska


Rozpoczęcie roku szkolnego

      Jak co roku 1 września znów rozbrzmiał szkolny dzwonek. Rozpoczeliśmy rok szkolny 2016/2017. Jego inaugurację ma za sobą 19 uczniów naszej szkoły. Uczniom i nauczycielom życzymy wytrwałości i satysfakcji z realizacji wytyczonych celów.


Opracowała: Beata Choińska
Zakończenie kolejnego roku szkolnego

      24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Cała społeczność szkolna spotkała się podczas uroczystej akademii, której ważnym punktem było wyróżnienie uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Nagrody wręczyli uczniom wychowawcy. Dyrektor szkoły podziękowała Rodzicom za wkład pracy na rzecz szkoły i klasy.
Przed nami wakacje – czas odpoczynku oraz dobrej i bezpiecznej zabawy. Wszystkim życzymy radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!!!
Opracowała: Beata Choińska


Wycieczka z okazji Dnia Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka, 8 czerwca odbyła się wycieczka do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.Głównym celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych tegoż miejsca. Dzieci były bardzo aktywne, chętnie słuchały ciekawostek dotyczących rezerwatu oraz poznawały nowe, nieznane wcześniej dla nich gatunki roślin. Wysłuchaliśmy też historii dworu Ludwika Górskiego oraz zwiedziliśmy kościół w Ceranowie. Wszystko to dzięki uprzejmości pana Janusza Kura, któremu serdecznie dziękujemy. Największą atrakcją dla uczniów było zorganizowane przez Rodziców ognisko w miejscowości Garnek.


Opracowała: Beata ChoińskaWycieczka na Mazury

      Ruciane Nida i okolice należą do typowych mazurskich miejscowości, które 13 maja 2016r odwiedziliśmy. Wzieliśmy tam udział w rejsie statkiem Faryj po jeziorze Nidzkim. W Kadzidłowie podpatrywaliśmy życie zwierząt w ich naturalnych warunkach. Odbyliśmy również podróż po magicznej krainie Galindów. Chwile tam wspólnie spędzone zostaną zapewne w naszej pamięci na długo.


Opracowała: Beata Choińska


Zabawy z wodzirejemOpracowała: Beata Choińska


Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      W dniu 5 maja 2016 roku uroczystym apelem uczciliśmy w naszej szkole Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy II pod moją opieką nakreślili rys historyczny tego ważnego dla całego polskiego narodu wydarzenia. Starali się pokazać, jak ważną rolę odegrała Konstytucja Majowa w procesie kształtowania nowoczesnego narodu oraz szerzenia postaw patriotycznych.


Opracowała: Beata Choińska


Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

      Dnia 14.04.2016 r. w naszej szkole uczniowie pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Sprawdzian umożliwia zdiagnozowanie poziomu zdobytych umiejętności zapisanych w podstawie programowej przez dzieci kończące III klasę.


Opracowała: Beata ChoińskaŚniadanie wielkanocne

      Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy 0 pod opieką wychowawczyni pani Beaty Kostrzewskiej przygotowali uroczysty apel, w którym przedstawili tradycje wielkanocne zwracając uwagę na symbolikę potraw z wielkanocnego koszyka. Kolejnym punktem programu było dzielenie się jajkiem oraz składanie sobie życzeń. Wszystkim uczestnikom śniadania wielkanocnego udzielił się miły, świąteczny nastrój.


Opracowała: Beata Choińska


Musical „Piękna i Bestia”

      9 marca uczniowie naszej szkoły wyjechali do Sokołowskiego Ośrodka Kultury by obejrzeć baśń o miłości w musicalowej odsłonie Teatru Współczesnego z Krakowa pt. „Piękna i Bestia”. Dzieciom spektakl bardzo się podobał, nagrodzili więc aktorów gromkimi brawami.
Opracowała: Beata Choińska


Poranek bajek

      W piątek 19 lutego uczennice z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kosowie Lackim odwiedziły naszą szkołę w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Dzieci z uwagą wysłuchały wszystkich czterech bajek odczytanych przez licealistki przebrane za księżniczki, wilka i łosia. Dodatkową atrakcją była prezentacja multimedialna z ilustracjami z bajek. Dziękujemy za zaangażowane w promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Opracowała: Beata Choińska


W karnawale czas na bale...

      Zgodnie z tradycją w naszej szkole czas na bal również nadszedł. 28 stycznia rozbrzmiała karnawałowa muzyka, każdy tańczył, śpiewał, bawił się! Rozrywkę uczestnikom zabawy zapewniły wychowawczynie oraz rodzice, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie tańcząc ze sznurkiem, kartkami, balonami i krzesłami. Następnie rodzice zaprosili uczniów na poczęstunek, aby można było w pełni sił bawić się dalej. Przed licznie zgromadzoną publicznością uczniowie zaprezentowali przedstawienie "Witaj Nowy Roku". Na koniec zabawy odwiedził wszystkich Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom upominki. Dekoracje, barwne stroje i humory sprawiły, że bal będziemy długo wspominać!
Opracowała: Beata Choińska


Żywa lekcja historii

      Dnia 22 stycznia 2016 r. Grupa Artystyczna Rekonstrukto przeniosła nas do czasów średniowiecznych. Mogliśmy podczas pokazu dowiedzieć się czegoś więcej o rycerskim stanie, rzemiośle, zwyczajach, broni, sztuce walki i torturach. Dzieci miały ogromną frajdę mogąc potrzymać broń, przebrać się za rycerza, dać się zakuć w dyby, czy założyć maskę „świński ryj”, która była karą za zlekceważenie kodeksu rycerskiego. Zajęcia na długi czas zostaną w naszej pamięci.
Opracowała: Beata Choińska


Szkolna Wigilia

      Świąteczny nastrój zawitał 22 grudnia 2015 r. do naszej szkoły. Na szkolną wigilię przybyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej atmosferze.
Uroczystość rozpoczęliśmy programem artystycznym przygotowanym przez najmłodszych uczniów pod kierunkiem Pani Beaty Kostrzewskiej. Najmilszą chwilą spotkania było łamanie się opłatkiem. Płynęły składane z głębi serc życzenia, brzmiały dźwięki kolęd i uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Na stole nie zabrakło słodkości, w które zaopatrzyły nas mamy z Rady Rodziców a pod choinką dzieci znalazły prezenty od Pani Dyrektor.


Opracowała: Beata Choińska


Mikołajki

      W naszej szkole dzieci uwielbiają mikołajki, czyli dzień , w którym obdarowują się prezentami. Wcześniej odbywa się losowanie osoby, której należy podarować upominek. Zgodnie ze zwyczajem u nas panującym - każdy uczeń krótko opowiedział o tym, czym się interesuje i jaki prezent sprawiłby mu radość. 7 grudnia, bo właśnie tego dnia obchodziliśmy mikołajki panowała wspaniała atmosfera. Kilkoro z nas ubrało się stosownie na tę okoliczność. Przy dźwiękach świątecznych utworów pomocnicy Mikołaja wywoływali po kolei dziewczęta i chłopców i wręczali im upominki. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Gdy wszystkie prezenty trafiły do rąk adresatów, nastąpiła ich prezentacja. Uśmiechy na naszych twarzach to dowód na to, że warto organizować mikołajki.


      Nietypowy prezent wszystkim uczniom tego dnia sprawił pan Roman Brochocki. W autorskim programie muzycznym zaprezentował 9 instrumentów pochodzących z różnych stron świata. Dzieci wysłuchały brzmienia akordeonu, bałałajki, banjo, fletni pana, harmonijki ustnej, trąbki, mandoliny, okaryny, czy regionalnego instrumentu podlaskiego - ligawki. W trakcie jednej godziny lekcyjnej uczniowie nie tylko obserwowali technikę gry, dowiedzieli się również skąd pochodzą i jak są zbudowane prezentowane instrumenty.
Dziękujemy Panie Romanie!
Opracowała: Beata Choińska


Ślubowanie

      Dnia 16 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i wychowawczyni - p. Beaty Kostrzewskiej. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przed obliczem króla Ołówkosa i jego małżonki przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor zabytkowym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej i otrzymały dyplomy pasowania na ucznia.
Najmłodsi otrzymali wspaniałe prezenty ufundowane przez Radę Rodziców. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Opracowała: Beata Choińska


Narodowe Święto Niepodległości

13 listopada o godzinie 8.00 w naszej szkole rozpoczął się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowany przez panią Beatę Choińska i uczniów klasy 3. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni przez uczniów rodzice i dziadkowie. W czasie przedstawienia w przystępny i bardzo obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów aż do roku 1918. Uzupełnieniem tych treści były piosenki żołnierskie i patriotyczne. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.


Opracowała: Beata Choińska

Śniadanie daje moc

Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. 6 listopada zorganizowaliśmy przy wsparciu rodziców zdrowe śniadanie. Na stole znalazły się pyszne kanapki, owoce, warzywa oraz mleko, jogurty i soki. Dużym powodzeniem cieszyły się ciasteczka owsiane i ciasto marchewkowe. Podczas śniadania omówiliśmy piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
Opracowała: Beata Choińska

Kanapki

We wtorek 20 października 2015r. na zajęciach uczniowie klasy II i III rozmawiali z wychowawczynią o zdrowym odżywianiu i zdrowych przekąskach, które mogą przynosić do szkoły. Drugą częścią zajęć było samodzielne przygotowanie zdrowych i kolorowych kanapek dających moc i energię. Smakowały pysznie!
Opracowała: Beata Choińska

Wycieczka do piekarni

W poniedziałek 12 października 2015 r. dzieci z Telak wybrały się na niecodzienną wycieczkę do piekarni Pana Daniela Korosia w Kosowie Lackim.

Właściciel oprowadził dzieci po najważniejszych pomieszczeniach piekarni: magazynie z mąkę, pomieszczeniach, w których wyrasta ciasto i przechowuje się upieczone już pieczywo, oraz tych, w których wyrabia się pyszne ciasta i ciasteczka. Poznały produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi.

Ciekawość dzieci wzbudziły ogromne piece do wypiekania chleba. Dowiedziały się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Miały także możliwość degustacji pysznych ciast.


Opracowała: Beata Choińska

9 października 2015 r.

W dniu 9.10.2015 r. uczniowie Filii w Telakach mieli okazję obejrzeć spektakl pt. Magiczna Księga. Myślą przewodnią spektaklu było zachęcenie i przekonanie dzieci do tego, że czytanie książek jest wartościowe i może stanowić ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Bohaterka przedstawienia dostaje Magiczną Księgę Baśni, dzięki której przenosi się do innego świata. Baśnie sprawiają, że dziewczynka postanawia częściej odwiedzać bibliotekę i poznawać świat dzięki książkom. Przedstawienie miało charakter interaktywny, dzięki czemu młodzi widzowie mogli również włączać się w to, co działo się na scenie.
Opracowała: Beata Choińska

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 7879010
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl