Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl

Koło teatralne "Promyk"
„Życie jak cztery pory roku”
      „Życie jak cztery pory roku” - to tytuł spektaklu, przygotowanego przez koło teatralne PROMYK ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, wystawionego na scenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w dniach 14 – 17 czerwca 2018 r.
      Myśl przewodnia spektaklu, to przemijanie życia ludzkiego, które można porównać do zmieniających się pór roku. Wiosenna radość młodości powoli zmienia się w letnią dorosłość, by po pewnym czasie z pokorą przyjąć jesień życia, a w końcowym życiowym etapie, stać się zimą. Wszystko to jednak może wydarzyć się tylko dzięki pięknej, bezgranicznej miłości.
      Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności,
a także uczniów naszych i sąsiednich szkół. Obejrzało go łącznie około 650 widzów.
Młodzi aktorzy wykazali się dużym talentem zarówno wokalnym, jak i poetyckim, wcielając się w role granych bohaterów, za co otrzymali gromkie brawa, a potem mnóstwo pochwał od widzów. Całość uświetniła piękna muzyka i scenografia.
      Nie byłoby jednak tego pięknego widowiska, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli. Scenariuszem, muzyką i wyreżyserowaniem spektaklu zajęła się p.Agnieszka Steć. Piękną scenografię wykonała p. Barbara Mazurczak. Kostiumy uszyła p. Oksana Żochowska. Choreografią tańca zajęły się: p. Agnieszka Dmowska, p. Agnieszka Winnicka i p. Agnieszka Zych. Teksty piosenek ułożyła p.Irena Rytel , a także zajęła się przygotowaniem wokalnym. Jak zawsze dużą rolę odegrał p. Mariusz Brzozowski, pracownik M – GOK w Kosowie Lackim, który jak co roku, zadbał o odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie, a także wspierał nas technicznie.
      Ogromne podziękowania uczestnicy PROMYKA kierują w stronę Pani Dyrektor szkoły Grażyny Niemierki, która wspierała nas zarówno duchowo, jak
i materialnie w czasie przygotowań do spektaklu. Dziękujemy również Radzie Rodziców za wsparcie materialne oraz Dyrekcji Pani Ewie Rutkowskiej
i pracownikom M – GOK za zaufanie i udostępnienie nam sali widowiskowej.
      Po bardzo budujących komentarzach widzów, twórcy już zastanawiają się nad tematyką kolejnego spektaklu, ale niech to na razie pozostanie słodką tajemnicą.
Agnieszka Steć opiekun koła teatralnego PROMYK

WIECZÓR WALENTYNKOWY
„Miłość niejedno ma imię” ,to tytuł przedstawienia walentynkowego wystawionego przez uczniów naszej szkoły w dniu 14 lutego w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim. Pod czujnym okiem opiekunów: p. Marioli Zakrzewskiej, p. Agnieszki Winnickiej, p. Iwony Wyszomierskiej i p. Agnieszki Steć uczniowie opowiedzieli i wyśpiewali piękną historię o miłości, która wzruszyła,
a także rozbawiła każdego widza.

„ Kopciuszek – opowieść o miłości”

                              Czy to bajka, a może opowieść to prawdziwa
                              Ona jednak sekret o szczęściu w sobie skrywa.
                              Znajdziesz ją tam, gdzie dobro zło zwycięży,
                              Gdyż dobro moc potężną w sobie dzierży”.

      Tak kończy się treść przedstawienia musicalowego „ Kopciuszek – opowieść
o miłości” wystawionego w dniu 11. czerwca 2017r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury przez grupę teatralną „Promyk” ze szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim.
Był to spektakl przygotowany w ramach innowacji pedagogicznej, mający na celu wspomaganie rozwoju młodego człowieka oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu kulturowym środowiska lokalnego.
      Doskonała współpraca i odpowiedzialność opiekunów: Agnieszki Steć, Ireny Rytel, Agnieszki Winnickiej, Jolanty Dudek i Agnieszki Zych sprawiły,
że uczestnicy „Promyka” z wielkim przejęciem i zaangażowaniem, przy pełnej widowni, zagrali swoje kwestie, za które otrzymali gromkie brawa i gratulacje.
W roli Kopciuszka wystąpiła Katarzyna Zych, a jej ojca zagrał Mateusz Dybowski. Macochą była Amelia Rostkowska, natomiast w role jej złych córek wcieliły się Hanna Winnicka i Oliwia Subda. Wystąpili też: książę – Rafał Maleszewski oraz król i królowa zagrani przez Aleksandrę Mleczko i Bartosza Zakrzewskiego, którym asystował herold – Kacper Chojnowski.
W rolę elfów wcieliły się: Kinga Godlewska, Julia Stepnowska, Sylwia Wilgos, Magdalena Zakrzewska, Sandra Drabanek, Iga Stefańczyk, Dobromiła Latos, Marianna Omieciuch. Na szczególną uwagę zasłużyła Oliwia Frąc – wróżka – która samodzielnie ułożyła choreografię do swojego tańca.
      Całości dopełniła przepiękna scenografia wykonana przez panią Barbarę Mazurczak oraz kostiumy uszyte przez panią Oksanę Żochowską.
      Ogromne podziękowania za wsparcie i wiarę w powodzenie spektaklu należą się dyrekcji szkoły pani Grażynie Niemierce, a także pani dyrektor Ewie Rutkowskiej i pracownikom M – GOK w Kosowie Lackim, którzy zaangażowali się w promocję naszego występu.
      Należy również wspomnieć, że do sukcesu grupy „ Promyk” w dużej mierze przyczyniła się Rada Rodziców, wspierająca nas finansowo.
      Wierzymy, że przy takiej współpracy, w przyszłym roku szkolnym, uda nam się zaprezentować kolejny już musical pt. „ Życie - jak cztery pory roku”.
                                                                                                Agnieszka Steć„ Bajkowe jasełka” w M – GOK w Kosowie Lackim

W dniu 15 stycznia 2017r. grupa teatralna „ Promyk”, przy wypełnionej po brzegi widowni w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim zaprezentowała „ Bajkowe jasełka”. Po raz kolejny dzieci dały z siebie wszystko. Oczywiście obok Mędrców, pastuszków, pięknych aniołów, bajkowych postaci oraz Maryi i Józefa z Dzieciątkiem, wielkim zainteresowaniem cieszyły się radosne owieczki. Za całość przedstawienia odpowiedzialne były: Agnieszka Steć, Agnieszka Winnicka, Barbara Mazurczak, Jolanta Dudek oraz Krystyna Górska.


Inicjatywa

W roku szkolnym 2015/2016 zrodził się pomysł założenia w naszej szkole koła teatralnego pod nazwą „ Promyk”. Należą do niego głównie uczniowie klas IV – VI, a opiekunem jest pani Agnieszka Steć współpracująca z innymi chętnymi nauczycielami.
      Pomysł zrodził się w wyniku refleksji nad edukacją teatralną dzieci i młodzieży. Jest w szkole pewna grupa uczniów, którzy są jakby stworzeni do występów na scenie, lubią podejmować tematy związane z wyjazdami na spektakle teatralne zarówno w czasie szkolnych, jak i rodzinnych wyjazdów. Są to uczniowie, którzy w sposób szczególny upodobali sobie spektakle muzyczne, co też bardzo współgra z zainteresowaniami opiekuna koła teatralnego.
      W roku szkolnym 2015/2016 grupa „ Promyk” zaprezentowała na scenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim musical pt. „ Romeo i Julia”, który cieszył się dużym zainteresowaniem w środowisku lokalnym.
      W roku szkolnym 2016/2017 były to „ Bajkowe jasełka”, które swoją premierę miały podczas spotkania opłatkowego szkół im. Jana Pawła II oraz Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Drohiczynie w dniu 11.01.2017r. Kolejny występ miał miejsce w M – GOK w Kosowie Lackim w dniu 15.01.2017r.
      Obecnie koło teatralne rozpoczyna pracę nad musicalem pt. „ Kopciuszek – opowieść o miłości”. Premiera zaplanowana jest pod koniec maja.
      Uważamy, że zwrócenie się w stronę sztuki, a w szczególności kontakt z teatrem zdecydowanie może zaspokoić rodzącą się wśród uczniów tęsknotę za innym światem, pełnym marzeń, uczuć i przeżyć z dala od ekranu komputera czy telewizora. Założyliśmy, że obcowanie z teatrem ukształtuje estetyczną wrażliwość i wpłynie pozytywnie na moralne postawy i zachowania uczestników koła teatralnego. Dlatego też innowację pedagogiczną realizowaną na zajęciach pozalekcyjnych i prowadzoną w formie koła teatralnego uważamy za jak najbardziej wskazaną i potrzebną, gdyż wypełni lukę w dotychczasowej ofercie zajęć pozalekcyjnych w szkole. Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców oraz stwarza możliwość rozwijania zainteresowań dzieci, a w przyszłości ich aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
 Aktualizacja strony:          23.01.2019

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl