Szkoła Podstawowa
im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kosowie Lackim
ul. Polna 1 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 90 10
Sekretariat: ul. Armii Krajowej 6 08-330 Kosów Lacki tel./fax (25) 787 96 26 szkolakos@wp.pl

Bezpieczeństwo i zdrowie 2017/2018


Spotkanie z policjantem

Dnia 12 stycznia 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klas I – III z policjantami na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Spotkanie z dietetykiem

      11 grudnia 2017r. uczniowie klas czwartych i piątych spotkali się z panią Dianą - znaną sokołowską dietetyczką. Poznali sposoby odpowiedniego komponowania posiłków. Dowiedzieli się co i w jakich ilościach powinno znaleźć się na talerzu osoby zjadającej obiad. Składniki pożywienia w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Pamiętajmy o tym każdego dnia.
      Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką prawidłowego odżywiania się, zadawali dużo pytań. Mamy nadzieję, że pani Diana jeszcze nas odwiedzi.

„Ja mam prawa, Ty masz prawa, wszyscy tutaj mamy prawa”.

Pod takim tytułem odbył się szkolny apel poświęcony prawom i obowiązkom ucznia. Został przygotowany w 28 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, a zarazem w rocznicę Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Całość podporządkowana była treściom prezentacji multimedialnej. Uczniowie pod kierunkiem pani Teresy Maliszewskiej i Iwony Wyszomierskiej w ciekawy sposób przypomnieli, jakie prawa mają dzieci. Oprócz zdjęć, grafiki i tematycznego przekazu usłyszeliśmy piosenki o prawach dziecka w wykonaniu dziewcząt klasy VI b i VII b, zaś uczennice klasy piątej recytowały wierszyki. Ważnym elementem apelu było to, kiedy uczniowie klasy czwartej poinformowali, że oprócz praw, dzieci mają także obowiązki. Uczniowie dowiedzieli się również jakiej i od kogo, pomocy mogą oczekiwać.


„Zakręcone wtorki”

      Od początku listopada w ramach programu „Trzymaj formę” odbywają się
w naszej szkole „ZAKRĘCONE WTORKI”

      Tego dnia uczniowie gromadzą się na korytarzu przed stołówką, aby przy muzyce ćwiczyć ze skakanką i hula – hop. W ćwiczeniach chętnie uczestniczą zarówno uczniowie klas IV – VI jak i klas gimnazjalnych. W pierwsze wtorki każdego miesiąca planowane są konkursy dla chętnych uczniów, których zadaniem będzie jak najdłuższe kręcenie hula – hop lub skoki na skakance, na które to konkursy serdecznie zapraszamy. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody
w postaci zdrowych przekąsek.
                        KOŁO SYMPATYKÓW ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

„Śniadanie Daje Moc”

      Uczniowie klas I-III już od najmłodszych lat uczą się zdrowych nawyków żywieniowych. W ramach akcji „Śniadanie Daje Moc” przygotowali uroczyste drugie śniadanie.
      Zorganizowanie śniadania poprzedzał cykl zajęć na temat zasad zdrowego żywienia. Trzecioklasiści np. poznali najnowszą piramidę zdrowego żywienia. Nauczyli się, co oznaczają poszczególne jej poziomy, których produktów należy jeść więcej, a które trzeba ograniczyć.
      W środę, 8 listopada, mieli możliwość praktycznego zastosowania swoich wiadomości. Przynieśli do szkoły niezbędne produkty, aby przygotować zdrowe śniadanie. Były więc świeże warzywa, owoce, chleb, masło, sery, twarożek, soki. Niektórzy uczniowie zaprosili do pomocy swoich rodziców, inni pracowali samodzielnie – pod kontrolą wychowawców. Wszyscy pamiętali o bezpiecznym posługiwaniu się nożami (!) i o higienie.
      We wszystkich klasach I-III pracy było bardzo dużo, ale opłacało się. Własnoręcznie przyrządzone kanapki, szaszłyki czy sałatki smakowały wyśmienicie.
Najpierw zadbaliśmy o odpowiednie stroje.
Zadania zostały przydzielone.
Najprzyjemniejsza część akcji– degustacja.

KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I-III
„MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim zaprasza uczniów klas I – III naszej szkoły do udziału w konkursie:
Celem konkursu jest upowszechnienie wśród dzieci Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz inspirowanie do aktywności twórczej, promowanie talentów plastycznych dzieci.

Regulamin konkursu:
• Pracę „Miś – Przyjaciel” należy wykonać dowolną, ciekawą techniką plastyczną i w dowolnym formacie. Wyklucza się prace przestrzenne.
• Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę konkursową, którą oceniać będzie Szkolna Komisja Konkursowa.
• Oceniane będą walory artystyczne, pomysłowość, wyszukana technika plastyczna, estetyka i samodzielność wykonania pracy.
• Za wykonanie najciekawszych prac zostaną przyznane 3 nagrody i wyróżnienia.
• Prace powinny być podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem wykonawcy oraz klasa.
• Prace należy przekazać wychowawcy klasy do 22 listopada 2017. Wychowawcy przekazują je do opiekunów Małego Samorządu Uczniowskiego do 23 listopada.
• Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 listopada 2017 – poniedziałek.
• Wyniki zostaną ogłoszone podczas apelu szkolnego zorganizowanego z okazji Święta Misia.

Wszystkie prace nagrodzone w konkursie będą wyeksponowane na wystawie szkolnej.
Konkurs trwa do: 2016-11-22
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Bezpieczeństwo i zdrowie 2016/2017


WARZYWNE INSPIRACJE

      W poniedziałek 15.05.2017r. w miał miejsce kolejny etap prezentacji zdrowych produktów. Tym razem hasłem przewodnim były „Zdrowe potrawy z warzyw”.
      Koło Sympatyków Zdrowego Stylu Życia wspierane przez Samorząd Uczniowski zainicjowało wiosną bieżącego roku szkolnego cykl wydarzeń promujących zdrowe odżywianie. Poprzednim razem podczas prezentacji królowały owoce. Teraz okazało się, że warzywa mogą być równie pyszne! W przyrządzaniu smakołyków wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Każda klasa z pomocą rodziców i wychowawców przygotowała swoje propozycje. Uczniowie prezentowali plakaty
i hasła zachęcające do jedzenia warzyw oraz dzielili się pomysłami i przepisami, jednak punktem programu na który wszyscy czekali najbardziej była wspólna degustacja. A było w czym wybierać! Mieniły się kolorami i kusiły zapachem pyszne sałatki, surówki, szaszłyki, babeczki, koktajle. Prawdziwą furorę zrobiły słodkie i bardzo kolorowe warzywne przysmaki: ciasto z buraków oraz ciasta marchewkowe i szpinakowe w kilku barwnych odsłonach. Ozdobą stołu był pięknie wykonany bukiet z warzyw.
      Okazało się, że potrawy z warzyw są nie tylko skarbcem witamin, ale też smakują wyśmienicie! A więc: JEDZMY WARZYWA – OD NICH ZDROWIA PRZYBYWA!!!
                                                                                                I.RytelJuż niewiele czasu zostało do wakacji. Zatem najwyższa pora, aby uczniowie klas I-III usystematyzowali i pogłębili swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa.
W zaprezentowanym 16 maja programie pt. „Gdy bezpiecznie jest wokoło- wtedy wszystkim jest wesoło” pokazali krótkie scenki dotyczące ruchu drogowego, kontaktu z nieznajomymi, udzielania pierwszej pomocy, wzywania karetki pogotowia ratunkowego, znajomości numerów alarmowych. W obejrzanej prezentacji multimedialnej zapoznali się też z innymi sytuacjami zagrażającymi życiu. Naszą szkolną uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Miasta
i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, radna powiatu sokołowskiego Longina Oleszczuk, dzielnicowy gminy Kosów Lacki Krzysztof Stańczuk, dyrektor Gminnego Przedszkola Elżbieta Pietrzykowska oraz przedszkolaki wraz
z wychowawczyniami. Naprawdę było barwnie, wesoło i edukacyjnie.„ZDROWE POTRAWY Z OWOCÓW”

      W dniu 27 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze z cyklu prezentacje zdrowych produktów pod hasłem: „Zdrowe potrawy z owoców”. Inicjatorem prezentacji było Koło Sympatyków Zdrowego Stylu Życia oraz Samorząd Uczniowski.

      Tego dnia uczniowie klas IV – VI przygotowali stoiska z propozycjami zdrowych potraw z owoców. Wspierani byli przez swoich rodziców, a także wychowawców: Grażynę Niemierkę, Katarzynę Tomczuk, Urszulę Mąkę, Katarzynę Kurowicką, Małgorzatę Łach, Małgorzatę Gąsiorowską.

      Propozycji było wiele: sałatki, szaszłyki, chipsy z suszonych owoców, zdrowe ciasta, babeczki owocowe, soki i koktajle. Wszystko ustawione zostało na pięknie udekorowanych stołach, zachęcając do zjedzenia. Uczestnicy prezentacji poznali przepisy na poszczególne potrawy i wysłuchali wiele haseł zachęcających do jedzenia owoców, także przy oprawie muzycznej oraz w postaci piosenek.

      Prezentacje zakończyły się poczęstunkiem, na który wszyscy bardzo czekali oraz niespodzianką od członków Koło Sympatyków Zdrowego Stylu Życia. Było to zaproszenie na wspólny aerobik, bo przecież ruch to zdrowie.Dzień Owoców

Zbliża się wiosna, wszyscy czekamy na nią z niecierpliwością. Aby w tym oczekiwaniu nikomu nie zabrakło witamin, Samorząd Uczniowski zorganizował
w ostatnim dniu lutego Dzień Owoców. Propagowanie zdrowego żywienia odbywało się głównie podczas przerw, podczas wspólnego grupowego jedzenia przyniesionych zdrowych smakołyków. Jednak witamin nigdy dość, dlatego w tym dniu konsumpcja owoców możliwa była również na lekcjach. Bo przecież zawsze warto dbać o zdrowie.

Aerobik

      Od stycznia, w każdy wtorek, członkowie Koła sympatyków zdrowego stylu życia zapraszają uczniów naszej szkoły na aerobik. Jest on sposobem na dobrą zabawę i poprawę sprawności fizycznej. Tego typu ćwiczenia przy muzyce cieszą się w dużą popularnością, uczniowie chętnie biorą w nich udział i oczekują na kolejny wtorek.


„Aktywne środy”

      Już od października 2016 r. w naszej szkole organizowane są przez członków Koła sympatyków zdrowego stylu życia tzw. „Aktywne środy”. Tego dnia na przerwie uczniowie skaczą na skakankach kształtując swoją sprawność fizyczną, ćwicząc koordynację i wytrzymałość. Na zakończenie odbywa się konkurs skoku na skakance, który cieszy się dużym zainteresowaniem.


„Akademia Bezpiecznego Puchatka”

Uczniowie klasy I brali udział w 8 edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka” . Program realizowała wychowawczyni klasy I, pani Ewa Dybowska. Potwierdzeniem jest zdobyty certyfikat.

„Śniadanie Daje Moc”

8 listopada dzieci z klas I-III zorganizowały w klasach uroczyste śniadania. W akcję chętnie włączyli się rodzice, którzy zgromadzili różnorodne produkty i pomagali dzieciom w przygotowaniu posiłku. Na stołach znalazły się kanapki, jogurty, soki i owocowe szaszłyki. Wspólne przygotowanie i biesiadowanie sprawiło dzieciom wiele radości.„Między nami kobietkami”

      12. października dziewczęta z klas V i VI uczestniczyły w programie edukacyjnym pt. „Między nami kobietkami” prowadzonym przez przedstawicielkę firmy Procter and Gamble. Celem programu jest pogłębienie wiedzy młodych dziewczyn na temat okresu dojrzewania i wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych.„Mleko w szkole”

      Już drugi rok realizowany jest w szkole ogólnopolski program „Mleko w szkole”. Uczniowie klas I-VI na przerwach chętnie sięgają po kartoniki z mlekiem.„Owoce i warzywa w szkole”

      To już kolejny rok kiedy uczniowie klas I-III spożywają na przerwach świeże owoce i warzywa. W ramach realizacji tego programu odbywają się też zajęcia edukacyjne związane ze zdrowym odżywianiem, potrzeba spożywania warzyw
i owoców w młodym wieku. Aktualizacja strony:          06.06.2019

© Copyright 2013 Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim
Stronę napisał oraz administruje Andrzej Świstek kontakt an.sw@op.pl